10 Նոյեմբեր 2009 - 08:04 AMT
Այսօր Դուշանբեում բացվում է ԱՊՀ Պաշտպանության նախարարների խորհրդի 57-րդ նիստը, հաղորդում են Տաջիկստանի ԶԼՄ-ները:
ԱՊՀ ՊՆԽ աշխատանքին մասնակցում են Հայաստանի, ՌԴ-ի, Բելառուսի, Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի եւ Ուկրաինայի պաշտպանական գերատեսչությունների պատվիրակությունները:
Ըստ օրակարգի, պաշտպանության նախարարները պետք է հավանություն տան մինչեւ 2015թ. ԱՊՀ մասնակից երկրների Ռազմական համագործակցության հայեցակարգին, հաստատեն 2010թ. ԱՊՀ ՊՆԽ աշխատանքի պլանը, ԱՊՀ մասնակից երկրների հակաօդային պաշտպանության միացյալ համակարգի զարգացման հիմնական ուղղությունները մինչեւ 2015թթ.:
Նիստում պետք է հաստատվեն ՊՆԽ նոր աշխատանքային մարմնի` Ինժեներային ապահովման հարցերի համակարգող կոմիտեի մասին դրույթները: Բացի այդ, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի մասնակիցները կքննարկեն 1941-45թթ. Մեծ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակի տոնակատարության նախապատրաստմանն առնչվող հարցեր:

10 Ноябрь 2009 - 08:04 AMT
Сегодня в Душанбе открывается 57-е заседание Совета министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств (СМО СНГ), сообщают СМИ Таджикистанa.
В работе СМО СНГ принимают участие делегации оборонных ведомств Армении, России, Беларуси, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Таджикистана, Узбекистана и Украины.
Согласно повестке дня, министрам обороны предстоит одобрить Концепцию военного сотрудничества государств-участников СНГ на период до 2015 года; утвердить план работы СМО СНГ на 2010 год, основные направления развития Объединенной системы противовоздушной обороны стран-участниц СНГ (ОС ПВО СНГ) до 2015 года.
В ходе заседания предстоит утверждение Положения о новом рабочем органе Совета министров обороны – Координационном Комитете по вопросам инженерного обеспечения. Кроме того, участники заседания Совета министров обороны обсудят вопросы подготовки к празднованию 65-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов.