10 Նոյեմբեր 2009 - 12:33 AMT
Հայաստանում նոյեմբերի 3-ի տվյալներով գրանցվել է A/H1N1(խոզի գրիպ) վիրուսի վարակի 3 կասկածելի դեպք եւ տվյալ պահին հիվանդների անալիզների նմուշները ուղարկված են Լոնդոն փորձաքննության: Եվ տվյալ փորձաքննության դրական արդյունքների առկայության դեպքում Առողջապահություն համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կսկսի ներմուծել Հայաստան համապատասխան շիճուկը: Փորձաքննության արդյունքները պատրաստ կլինեն մեկ ամիս անց: Այդ մասին նոյեմբերի 10-ն կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը եւ ավելացրել է «ԱՀԿ-ի պարտադիր պահանջով, առնվազն առաջին 10 դեպքերը, որոնք գրանցվում են որեւէ երկրում, պետք է ստանան պարտադիր հաստատում Լոնդոնում գտնվող տարածաշրջանային րեֆերենս-լաբորատորիայում»:
Նախարարի խոսքերով, «Զվարթնոց» օդանավակայանում երեք մարդ է հայտնաբերվել A/H1N1(խոզի գրիպ) վիրուսի վարակի կասկածով, որոնցից մեկը Իրանի քաղաքացի էր, իսկ երկուսը Ռուսաստանից Երեւան ժամանած Հայաստանի քաղաքացիներ են: Իրանի քաղաքացին համապատասխան բուժում ստանալուց հետո մեկնել է Իրան: Հայաստանի քաղաքացիները բուժման կուրս են անցնում Հանրապետական հիվանդանոցում:
Ավելի վաղ հանրապետությունում հայտնաբերվել է 50 կասկածելի դեպք, սակայն հետազոտումից հետո կասկածները չհաստատվեցին:
Սակայն Հարություն Քուշկյանի խոսքերով, Հայաստանի կառավարությունը, չսպասելով Լոնդոնի լաբորատորիայի տվյալները, ինքնուրույն քայլեր է ձեռնարկել անհրաժեշտ դեղորայք եւ շիճուկ ձեռք բերելու համար: «Արդեն այսօր առավոտյան առողջապահության նախարարությունում տեղի ունեցավ խորհրդակցություն խոշոր ներմուծողների հետ, որի ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն երկիր ներմուծել դեղորայքի անհրաժեշտ քանակության մի մասը»:
Հայաստանի առողջապահության նախարարը նաեւ հայտնել է, որ պահեստավորված է 7.500 տամիֆլու դեղորայքի չափաբաժին, օրերս ձեռք կբերվի եւս 20.000 դեղորայք, իսկ անհրաժեշտ քանակը 30 հազար է: Առողջապահության նախարարությունը մոտակա ժամանակում սկսել պատվաստումները առաջին հերթին ռիսկային խմբերում ընդգրկված մարդկանց` բուժաշխատողների, սպասարկման ոլորտի աշխատակիցների: Իսկ երեխաների համար ձեռք կբերվի հատուկ պատվաստանյութ, որը գրեթե չունի կողմնակի ազդեցություն: Քուշկյանի խոսքերով, Հայաստանի բոլոր խոշոր հիվանդանոցները պատրաստ են ընդունել հիվանդների A/H1N1 գրիպի համաճարակի դեպքում:
«Խուճապի համար պատճառներ չկան: Ուղղակի պետք է ուշադիր լինել եւ հետեւել անձնական հիգիենայի կանոնները: Օրեկան խմել 2-5 լիտր հեղուկ, իսկ գլխապտույտի, տաքության, սրտխառնոցի դեպքում անպայման բժիշկի դիմել», – խորհուրդ է տվել նա:

В Армении по данным на 9-ое ноября зарегистрировано 3 случая с подозрением на заражение вирусом A/H1N1 (свиной грипп) и на данный момент образцы анализов больных отправлены в Лондон на экспертизу. И только при наличии утвердительных официальных результатов данной экспертизы Всемирная организация здравоохранения начнет поставку соответствующей сыворотки в Армению. Результаты экспертизы будут готовы через месяц. Об этом на прошедшей 10 ноября пресс-конференции сообщил министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян и добавил: “По обязательному требованию ВОЗ, как минимум первые десять случаев, которые фиксируются в какой-либо стране, в обязательном порядке должны получить подтверждение в региональной референс-лаборатории, которая находится в Лондоне”.
По словам министра, в аэропорту “Звартноц” было выявлено трое человек с подозрением на заражение вирусом A/H1N1, один из которых гражданин Ирана, а двое – граждане Армении, прибывшие в Ереван из России. Гражданин Ирана был изолирован, а после получения соответствующего лечения отбыл в Иран. А двое граждан Армении пока проходят курс лечения в Республиканской больнице под непосредственным контролем главного инфекциониста Армении Ара Асояна.
Как заявлял ранее начальник гигиенической и противоэпидемической инспекции Минздрава Артавазд Ванян, в республике было выявлено 50 подозрительных случаев, но после обследования подозрения на A/H1N1 не подтвердились.
Однако, по словам Арутюна Кушкяна, правительство Армении, не ожидая результатов Лондонской лаборатории, приняло самостоятельные меры для приобретения необходимых медикаментов и сыворотки в целях предотвращения эпидемии: “Уже сегодня утром в Минздраве состоялось совещание с крупными импортерами, в ходе которого была достигнута договоренность о ввозе в страну части нужного количества медикаментов”.
Министр здравоохранения Армении также сообщил, что в запасе есть 7 тыс. 500 доз препарата тамифлю, а на днях будет приобретено еще 20 тыс., а необходимое количество – 30 тыс. доз. Минздрав намерен начать прививки в ближайшее время и в первую очередь среди групп риска – медработников, сотрудников сферы обслуживания, а для детей будет приобретен особый препарат, у которого практически нет побочных эффектов. По словам Арутюна Кушкяна, все крупные больницы в Армении приведены в готовность в случаи эпидемии H1N1.
“Причин для паники и особого беспокойства в Армении нет. Просто надо быть более внимательными и следить за личной гигиеной, общение по возможности свести к минимуму и за день пить от 2 до 5 литров жидкости, а в случае головокружения, температуры, тошноты обязательно обратиться к врачу”, – посоветовал Министр здравоохранения Армении.