«Նիկոլ Փաշինյանին 5 տարվա ընթացքում Հայաստանում մշտական բնակության մասին տեղեկագիր չի տրվելու, քանի որ դրա համար բավականաչափ հիմքեր կան»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է ՀՀ Ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Հունանյանը:
Հունանյանի խոսքով, ողջ այս ընթացքում Հայաստանում Փաշինյանի ներկայության մասին նրա կողմնակիցների հայտարարությունները վստահություն չեն ներշնչում, եւ այժմ խնդիրը դրված է հետեւյալ կերպ. «Փաշինյանի կողմնակիցները պետք է ապացուցեն իրենց պնդումները, իսկ ոստիկանությունը պետք է ապացուցի, որ «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիրը ողջ այս ընթացքում իսկապես բացակայել է»:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչպես է ոստիկանությունը հիմնավորելու Հայաստանից Փաշինյանի բացակայության մասին իր փաստարկները, մինչդեռ նրա անձնագրում սահմանը հատելու մասին կնիք չկա, նա նշել է, որ Փաշինյանը կարող էր անօրինական կերպով հատել սահմանը: «Եւ իրավապահ մարմինների օպերատիվ տվյալները մեզ թույլ են տալիս եզրակացնել, որ նա իսկապես բացակայել է Հայաստանից 2008-2009թթ. ընթացքում»,- նշել է Հունանյանը:
Հովհաննես Հունանյանը հաղորդել է, որ 5 տարվա ընթացքում Հայաստանում մշտական բնակության մասին տեղեկագիր հատկացնելու հարցում մերժվել է եւս մեկ հոգու` ՀՀ Տրանսպորտի եւ կապի նախկին նախարար Էդուարդ Մադատյանին, որն ավելի քան երկու տարի հետաքննության մեջ է գտնվում Հայաստանի ղեկավարության ներկայացուցիչների նկատմամբ մահափորձ կազմակերպելու մեղադրանքով:

10 Ноябрь 2009 - 12:33 AMT
“Николу Пашиняну не выдается справка о постоянном проживании в Армении в течение 5 лет, поскольку для этого были достаточные основания”, – в беседе с журналистами заявил заместитель начальника Полиции РА Ованес Унанян.
По словам Унаняна, заявления стороников Пашиняна о его присутствии в Армении в течение всего этого времени не внушают доверия и сейчас проблема обстоит так – “сторонникам Пашиняна предстоит доказать свои утверждения, а полиция должна доказать, что главный редактор газеты “Айкакан жаманак” все это время действительно отсутствовал”.
Отвечая на вопрос журналистов о том, чем обоснует полиция свои доводы об отсутствии Пашиняна из Армении, в то время как в его паспорте неn печати о выезде за границу, он отметил, что Пашинян мог выехать за границу незаконным образом. “И оперативные данные правоохранительных органов позволяют нам делать вывод, что он действительно отсутствовал из Армении в период времени с 2008г. по 2009г.”, – отметил Унанян.
Ованес Унанян сообщил, что в выдаче справки о постоянном проживании в Армении в течение 5 лет также отказано еще одному человеку – бывшему министру транспорта и связи РА Эдуарду Мадатяну, который более двух лет находится в розыске по обвинению в подготовке покушения на представителей руководства Армении.