10 Նոյեմբեր 2009 - 12:41 AMT
«2010 թ. գիտության եւ կրթության բնագավառի բյուջեն կազմում է 95 մլրդ դրամ, ինչը 13 մլրդ դրամով ավելի քիչ է ընթացիկ տարվա բյուջեից: Սակայն դա չի խանգարի պահպանել զարգացման բոլոր ծրագրերը, ինչպես նաեւ մենք պետք է կրթության բոլոր բնագավառներում առավել մեծ օգտավետությամբ օգտագործենք արտաբյուջետային միջոցները», – նոյեմբերի 10-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի գիտության եւ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը :
2009 թ.-ի համեմատ 2010 թ.-ին բյուջեի ծախսերը կկրճատվեն 12 տոկոսով, ընդ որում, Համաշխարհային բանկը եւ Եվրամիությունը կրթական ծրագրերի համար կտրամադրեն 4 մլրդ դրամ:
«Կրթության բնագավառում բյուջեի կրճատումը պայմանավորված է ոչ միայն տնտեսական ճգնաժամով, այլեւ դեմոգրաֆիկ հիմնախնդիրներով: Եկող տարի աշակերտների թիվը կկրճատվի 20 հազարով: Այս միտումը նկատվում է նաեւ ԲՈՒՀ-երում: Հենց սա էլ առիթ դարձավ, որ բյուջեն 1 մլրդ դրամով կրճատվի», – ընդգծեց գիտության եւ կրթության նախարարը, ավելացնելով, որ մնացած 12 մլրդ-ը կրճատվել է կրթության համակարգի օժանդակ ծառայությունների հաշվին, մասնավորապես, կրճատվել են հանրապետության դպրոցների վերանորոգման աշխատանքները:
Մյուս տարի 48 դպրոց կստանա ավագ դպրոցի կարգավիճակ: Կրթության օժանդակ ծրագրերի շրջանակում մյուս տարի ցածր դասարանների աշակերտները անվճար կստանան դասագրքեր, ինչպես նաեւ բարձր դասարանների աշակերտներն անվճար կստանան 4 առարկաների դասագրքեր:

“В 2010 году бюджет сферы образования составляет 95 млрд. драмов, что на 13 млрд. драмов меньше бюджета текущего года. Однако это не помешает сохранить все программы развития, а так же мы должны внебюджетные средства применить с наибольшей пользой во всех сферах образования”, – на пресс-конференции 10 ноября отметил министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
По сравнению с 2009 годом в 2010 году бюджетные расходы сократятся на 12%, однако, Всемирный банк и Евросоюз на образовательные программы выделят 4 млрд. драмов.
“Сокращение бюджета сферы образования обусловлено не только экономическим кризисом, но и демографическими проблемами. В будущем году число учеников уменьшится на 20 тыс. Эта тенденция распространяется также на ВУЗы. Именно это послужило поводом для сокращения бюджета на 1 млрд. драмов”, – подчеркнул министр образования и науки, добавив, что остальные 12 млрд. сокращены за счет вспомогательных служб системы образования, в частности, уменьшился объем ремонтных работ школ республики.
В следующем году 48 школ получат статус старших школ. В рамках вспомогательных программ образования в следующем году ученики начальных классов получат учебники бесплатно, а также в старших школах учебники по 4 предметам будут розданы бесплатно.