«Հանրային կրթության ոլորտում շարունակական փոփոխությունների արդյունքում, 2011 թ-ն Հայաստանում չեն լինի հանրակրթական դպրոցների շրջանավարտներ: Մասնավոր դպրոցները բացառություն եւս չեն կազմում», – նշել է նոյեմբերի 10 կայացած մամլո ասուլիսում ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարը խորհուրդ տվեց դպրոցականներին եւ նրանց ծնողներին չհավատալ հակառակը պնդող դպրոցների տնօրեններին, եւ ընդգծեց «Եթե ձեզ խոստանում են, որ դպրոցը 2011 թ-ն կունենա շրջանավարտ` դա օրենքի խախտում է»:
Նա նաեւ ավելացրեց, որ Հայաստանում ներկայումս կան 10 դասարանցիներ, որոնք 12-ամյա համակարգի են անցել, եւ հենց այդ պատճառով 2011 թ-ն երկրում չի լինի շրջանավարտ:
Ինչ վերաբերվում է բուհերին, ապա եկող տարի մենք կունենանք 19 հազար 100 ուսանող, որոնք կուսանեն պետական կրթական համակարգում:

10 Ноябрь 2009 - 12:50 AMT
“В результате продолжительных изменений в сфере общественного образования в 2011 году в Армении не будет выпускников общеобразовательных школ. И в этом плане частные школы не составляют исключения”, – отметил министр образования и науки Армен Ашотян на прошедшей 10 ноября пресс-конференции.
Министр образования и науки, посоветовав ученикам и их родителям не верить директорам школ, заверяющих в обратном, подчеркнул: “Если вам обещают, что школа будет иметь выпуск в 2011 году – это нарушение закона”.
Министр также добавил, что в настоящее время в Армении есть 10-классники, которые уже переведены на 12-летнюю систему обучения и именно поэтому в 2011 году в стране не будет выпускников общеобразовательных школ.
Что касается ВУЗов, то в следующем году у нас будет 19 тыс. 100 студентов, обучающихся в государственной системе образования.