10 Նոյեմբեր 2009 - 13:28 AMT
«Այս տարի առաջին անգամ պետբյուջեից միջոցներ կհատկացվեն «Freie Universitat Berlin» բեռլինյան համալսարանի հնդեվրոպական եւ համեմատական լեզվաբանության ամբիոնին կից հայագիտության բաժինը պահպանելու համար»,- նոյեմբերի 10-ին կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, այդ բաժինը եվրոպական երկրներում հայագիտության ամենակարեւոր եւ խոշոր կենտրոններից մեկն էր եւ փակման եզրին էր հայտնվել:
«Մենք հնարավորություն ունեինք, բյուջեից գումար հատկացնելով, փրկել եւ պահպանել հայագիտության կենտրոնը «Freie Universitat Berlin»-ում, որը Եվրոպայի լավագույն համալսարաններից մեկն է»,- նշել է Աշոտյանը:
Ինչպես հաղորդել է այդ բաժնի ղեկավար Ժիրայր Քոչարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում, «Հայագիտության ամբիոնի փակման մասին փաստաթուղթն արդեն պատրաստ էր եւ ինձ էր հանձնվել «Freie Universitat Berlin» բեռլինյան համալսարանի հնդեվրոպական եւ համեմատական լեզվաբանության ամբիոնի վարիչի անունից»: Նրա խոսքով, ամեն տարի բաժնի գործունեության համար անհրաժեշտ է 48 հազ. եվրո, գումարի կեսը` 24 հազ. եվրոն, պատրաստ է ապահովել «Freie Universitat Berlin»-ը:

10 Ноябрь 2009 - 13:28 AMT
«В этом году впервые из госбюджета будут выделены средства для сохранения отдела арменоведения при кафедре индоевропейской и сравнительной лингвистики берлинского университета “Freie Universitаt Berlin”, – на пресс-конференции 10 ноября пояснил Министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
По его словам, данный отдел является одним из важных и больших центров арменоведения в европейских странах и был на грани закрытия.
«У нас была такая возможность – выделить сумму из бюджета, чтобы сохранить центр арменоведения в “Freie Universitаt Berlin”, который является одним из лучших университетов в Европе»,- отметил Ашотян.
Как сообщил руководитель данного отдела Жирайр Кочарян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net: “Документ о закрытии кафедры армяноведения был готов и передан в мои руки от имени руководителя кафедры индоевропейской и сравнительной лингвистики “Freie Universitаt Berlin”. По его словам, ежегодно для деятельности отдела необходимо 48 тыс. евро, половину суммы 24 тыс. евро готов обеспечить “Freie Universitаt Berlin”.