10 Նոյեմբեր 2009 - 13:39 AMT
Աթենքում նշել են ՀՅ Դաշնակցություն կուսակցության ստեղծման 119-ամյակը: Հունաստանի ՀՅԴ կոմիտեի ներկայացուցիչները նոյեմբերի 7-ին հավաքվել էին Աթենքի քաղաքապետարանի մշակութային կենտրոնում: Միջոցառումը բացվեց մի տեսահոլովակի ցուցադրությամբ, որը ներկայացրեց կուսակցության եւ հայ ժողովրդի պատմության նշանակալի իրադարձությունները, ինչպես նաեւ ՀՅԴ նշանավոր ներկայացուցիչներին:
Այնուհետեւ ելույթ ունեցավ Հայաստանի ՀՅԴ Բարձրագույն մարմնի նախագահ Հրաչ Թադեւոսյանը, որն անդրադարձավ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին նախաստորագրված Արձանագրությունների հարցերին:
«Թուրքիան այսօր ձգտում է խախտել հայության միասնությունը: Հայկական հարցն Անկարայի համար եղել եւ մնում է մեկ ամբողջություն: ՀՅԴ-ն վճռական է Արձանագրությունների վավերացման դեմ պայքարում եւ պատրաստ է ձեռնարկել բոլոր քաղաքական եւ սահմանադրական միջոցները, որպեսզի թույլ չտա դա»,- ասել է Հրաչ Թադեւոսյանը, գրում է աթենական Azad Or թերթը:

В Афинах отметили 119-летие создания партии АРФ Дашнакцутюн. Представители комитета АРФД Греции 7 ноября собрались в культурном центре мэрии Афин. Мероприятие открылось показом видеоролика, который представил значимые события в истории партии и армянского народа, а также выдающихся представителей АРФД.
Затем выступил председатель Верховного органа АРФД Армении Грач Татевосян, который затронул вопросы отношений с Турцией и парафированных Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений.
“Турция сегодня стремится разрушить единство армянства. Армянский вопрос был и остается для Анкары единым целым. АРФД решительна в борьбе против ратификации Протоколов и готова предпринять все политические и конституционные меры, чтобы не допустить их этого”,- сказал Грач Татевосян, пишет газета афинская газета Azad Or.