Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում կայացան հայ-չեխական քաղաքական խորհրդակցություններ` արտաքին գերատեսչությունների վարչության պետերի մակարդակով: Կողմերը քննարկեցին քաղաքական երկխոսությանը, առեւտրային կապերի եւ ներդրումների խրախուսմանը, միջազգային կազմակերպություններում երկկողմ համագործակցությանը, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Գոհունակությամբ նշվեց երկկողմ քաղաքական շփումների ներկա մակարդակը եւ դրանք հետեւողականորեն զարգացնելու անհրաժեշտությունը: Կողմերը համաձայնեցին ընդլայնել երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտը, նպաստել երկու երկրների միջեւ գործարար կապերի զարգացմանը, շարունակել համագործակցությունը ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում:
Չեխական պատվիրակությանն ընդունեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը: Մտքեր փոխանակվեցին ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցության վերաբերյալ, նշվեց մարդկային շփումների խրախուսման կարեւորությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում: Չեխական կողմի խնդրանքով ներկայացվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները:Կողմերը պայմանավորվեցին երկկողմ քաղաքական շփումներին հաղորդել պարբերական բնույթ: Չեխական կողմը հրավիրեց ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչներին խորհրդակցությունների հաջորդ փուլն անցկացնել Պրահայում, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

В МИД Армении состоялись армяно-чешские политические консультации на уровне начальников управлений внешнеполитических ведомств. В ходе консультаций был обсужден широкий спектр вопросов политического диалога, торговых связей и поощрения инвестиций между Арменией и Чехией, а также двухстороннего сотрудничества в рамках международных организаций и проблемы региональной безопасности, отношений Армения-ЕС.
Стороны с удовлетворением отметили нынешний уровень политических связей и подчеркнули необходимость их последовательного развития. Армения и Чехия согласились расширить двухстороннее договорно-правовое поле, способствовать развитию предпринимательских связей между двумя странами и продолжить сотрудничество в рамках инициативы ЕС «Восточное партнерство».
Чешскую делегацию в Ереване приняла заместитель министра иностранных дел Армении Карине Казинян. В ходе встречи стороны обменялись мнениями по сотрудничеству в рамках «Восточного партнерства» и придали важное значение установлению контактов между людьми как в двухстороннем, так и в разностороннем формате. По просьбе чешской стороны Карине Казинян представила нынешнее состояние процесса нормализации армяно-турецких отношений. Чешская сторона предложила провести следующий этап консультаций в Праге, сообщает пресс-служба МИД РА.