10 Նոյեմբեր 2009 - 14:57 AMT
«Սեւանի խնդիրը պատահական չի ծագել: 1933թ. ի վեր իր բնական պաշարների 40 տոկոսը (շուրջ 24 մլրդ խորանարդ մետր) Սեւանը տվեց պետության կարիքների համար: Պաշարների 63 տոկոսը գնաց էլեկտրաէներգիայի արտադրությանը, իսկ մնացածը` ոռոգման: Այդ պատճառով Սեւանի մակարդակը զգալիորեն նվազեց եւ լիճը գտնվում է անհետացման եզրին: Այսօր մեր գլխավոր նպատակն է լուծել լճի պահպանման, վերարտադրողականության, բնականոն զարգացման եւ էկոհամակարգի օգտագործման խնդիրները»,-նոյեբերի 10-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ նախագահին կից Սեւանա լճի խնդիրների կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը:
Կոմիտեի նախագահն այդ խնդիրները համարում է փոխկապակցված եւ առաջարկել է դրանց լուծմանն ուղղված համալիր միջոցներ` լճի մակարդակի բարձրացում, նրա ջրի մաքրության ապահովում եւ բնական կենսաբազմազանության վերականգնում:
Լճի մակարդակի բարձրացման գլխավոր գործոնը Վ.Մովսիսյանը համարել է Արփա-Սեւան թունելի գործոնը, որով ջուրը Կեչուտից ուղղվում է Սեւան: Թունելի երկարությունը 48,2 կմ է, որից 10 տարի առաջ վթարային վիճակում էր 2,1 կմ, իսկ այսօր արդեն 3,664 կմ: Արդեն պատրաստ է վերականգնման մրցութային նախագիծը, սակայն այս տարի կառավարությունը թույլ տվեց սկսել վերականգնողական աշխատանքները դեռեւս մինչ մրցույթի սկիզբը: Արդեն վերականգնվել է թունելի 522 մետրը: Այդ նպատակով ծախսվել է 605 մլն դրամ:
Կատարված աշխատանքի արդյունքում այս տարի Կեչուտից Սեւան է տեղափոխվել 171 մլն խմ ջուր նախատեսված 260-270 միլիոնից: Պատճառը թունելի ձեւախեղումն է եւ ջրի տեղափոխման նոր ժամանակացույցը` 6 ամիս թունելում աշխատում են բանվորները, մնացած 6 ամիսներին թունելով ջուր է տեղափոխվում: Սակայն, ըստ Կոմիտեի, հաշվի առնելով գոլորշացման գործոնը, Սեւանի մակարդակի բարձրացումը մինչեւ 2010թ. հունվարը 2009թ. համեմատությամբ կբարձրանա 31 սմ-ով:
Վ.Մովսիսյանը նշել է նաեւ, որ հաջորդ տարվա պետբյուջեի ծրագրում ընդգրկված է 2 մլրդ դրամ, որից 700 մլն դրամը Աբու-Դաբիի հիմնադրամի վարկային միջոցներն են:

“Проблема Севана возникла не случайно. Начиная с 1933 года 40% (около 24 млрд. кубометров) своих естественных запасов Севан отдал на покрытие нужд государства. 63% из них пошло на выработку электроэнергии, а остальное – на орошение. Вследствие этого уровень Севана заметно понизился, и озеро находится на грани вымирания. Нашей главной целью на сегодняшний день является решение проблем охраны, воспроизводства, естественного развития и использования экосистемы озера”, – заявил на пресс-конференции 10 ноября председатель Комитета по проблемам озера Севан при президенте Армении Владимир Мовсисян.
Председатель Комитета назвал эти задачи взаимосвязанными и предложил комплекс действий по их решению: это поднятие уровня озера, обеспечение чистоты его вод и восстановление естественного биоразнообразия.
Главнейшим фактором поднятия уровня озера Владимир Мовсисян назвал фактор туннеля Арпа-Севан, по которому вода из Кечута переправляется в Севан. Длина туннеля составляет 48.2 км, из которых десять лет назад в аварийном состоянии находилось 2.1 км, а сегодня – 3.664 км. Уже подготовлен к конкурсу проект по их восстановлению, однако в этом году правительство разрешило провести восстановительные работы еще до начала конкурса. Уже восстановлено 522 метра туннеля. На это ушло 605 миллионов драмов.
В результате проделанной работы из Кечута в Севан в этом году было переправлено 171 млн. кубометров воды из запланированных 260-270 миллионов. Причиной этого глава Комитета назвал деформацию туннеля, и новый график транспортировки воды: 6 месяцев в туннеле работают рабочие, а в остальные 6 месяцев по туннелю переправляется вода. Однако, по прогнозам главы Комитета, учитывая и фактор испарения, уровень воды в Севане к январю 2010 года по сравнению с 2009 годом будет выше на 31 см.
Владимир Мовсисян отметил также, что в программу госбюджета следующего года на эти цели включены 2 млрд. драмов, из которых 700 млн. драмов это кредитные средства фонда Абу-Даби.