Այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում «Հայադարան» նախագծի շրջանակներում տեղի է ունեցել «Համահայկական բիզնես-կատալոգ եւ գիդ-թարգմանիչ» երկհատորյակի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը: Առաջին հատորը տեղեկատու է, իսկ երկրորդում ներկայացված է Հայաստանի ու ԼՂՀ-ի պատմությունը, տեղեկություններ են ներկայացված ՀՀ պետական մարմինների, ՀՀ-ում միջազգային կազմակերպությունների, Երեւանի քաղաքապետարանի, հասարակական կազմակերպությունների, արտերկրում հայկական կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի ու Ղարաբաղի այլ կառույցների մասին: Միեւնույն ժամանակ ներկայացված է Հայաստանի ու ԼՂՀ-ի պատմությունը` հայոց աշխարհը, Հայ Առաքելական եկեղեցին, ՀՀ վարչական քարտեզը, Սփյուռքն ու Հայոց ցեղասպանությունը, ՀՀ ազգային հերոսներն ու նախագահները, ինչպես նաեւ հոդվածներ Հայաստանի պատմական շրջանների` Ուտիքի, Նախիջեւանի, Ջավախքի մասին:
Արարողությունը բացեց «Հայկական հանրագիտարան»-ի գլխավոր խմբագիր Հովհաննես Այվազյանը, որը բարձր է գնահատել հեղինակների աշխատանքը: «Երկհատորյակը խորհրդանշական իմաստ ունի` դա Հայաստանի մի կտորն է ձեր սեղանին»,-հայտարարել է Հովհաննես Այվազյանը: Նա նաեւ ընթերցել է ՀՀ նախագահի ուղերձը, որտեղ ասվում էր ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ղարաբաղի ու Սփյուռքի մասին տեղեկատվության տարածման անհրաժեշտության մասին:
«Նախագծի հիմնական նպատակն է ստեղծել համահայկական տեղեկատվական դաշտ: Բացի այդ, գիրքը թույլ կտա մեզ ճանաչել ինքներս մեզ պատմական առումով, ինչպես նաեւ կներկայացնի մեր աշխարհը»,-ասել է «Հայադարան» համահայկական նախագծի զարգացման գծով տնօրեն Գեւոր Օհանյանը: Նրա խոսքերով, կազմակերպությունը մտադիր է գիրքը վաճառել ցածր գնով, որպեսզի այն մատչելի լինի բոլորին: Ընդ որում, նա նշել է, որ նախատեսվում է նման գիրք հրատարակել Հայաստանի յուրաքանչյուր մարզի, ինչպես նաեւ Արեւմտյան Հայաստանի մասին:
Գիրքը հրատարակվել է 2000 օրինակ տպաքանակով: Առաջին հատորն ամեն տարի կհրատարակվի նորացված տեսքով: Երկհատորյակը շուտով լույս կտեսնի ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով:
Այս նախաձեռնությունը ողջունել են ՀՀ նախագահը, վարչապետը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, Երեւանի քաղաքապետը, ԼՂՀ իշխանությունները, ինչպես նաեւ հասարակական եւ քաղաքական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:

10 Ноябрь 2009 - 16:19 AMT
Сегодня в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в рамках Всеармянского проекта “Айадаран” состоялась презентация армянского варианта двухтомника “Всеармянский бизнес-каталог и гид-переводчик”. Первый том является справочником, в который включены данные о социально-экономическом развитии Армении и НКР, информация о государственных органах Армении, международных организациях в РА, мэрии Еревана, общественных организациях, действующих заграницей армянских организаций, а также других структур Армении и Карабаха. Во втором томе представлена история Армении и НКР: армянский мир, Армянская Апостольская церковь, административная карта РА, Диаспора и Геноцид армян, национальные герои, президенты РА, а также статьи об исторических районах Армении Утике, Нахичеване, Джавахке.
Церемонию открыл главный редактор издательства «Армянская энциклопедия» Ованнес Айвазян, который высоко оценил работу авторов книг. «Двухтомники носят символический смысл – кусочек Армении у вас на столе», – заявил Ованнес Айвазян. Он также прочел послание президента РА, где говорилось о необходимости распространения информации как об Армении, так и о Карабахе и Диаспоре.
«Основная цель проекта – создать общеармянское информационное поле. Кроме того, книга позволит нам познать самих себя в историческом плане, и также представит нас миру», – сказал директор по линии развития Всеармянского проекта “Айадаран” Гевор Оганян. По его словам, организация намерена продавать книги по низким ценам, чтобы они были для всех доступны. При этом он отметил, что планируется издать подобные книги о каждой области Армении в отдельности, а также о Западной Армении.
Книга издана тиражом в 2000 экземпляров. Первый том ежегодно будет издаваться в обновленном виде. Двухтомник будет вскоре издан также на русском и английском языках.
Данную инициативу поприветствовали президент Армении, премьер-министр РА, Католикос Всех Армян, мэр Еревана, власти НКР, а также представители общественных и политических организаций.