Թուրքիայի ու Իրանի միջեւ գաղտնի համաձայնագիր է կնքվել, ըստ որի Անկարան հետախուզական տեղեկատվություն կտրամադրի Իրանին, որը թույլ կտա վերջինիս խուսափել Իսրայելի հարվածից: Այդ համաձայնության մասին, որը ձեռք է բերվել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի Թեհրան կատարծ այցի ժամանակ, հաղորդում է Debka գործակալությունը:
Այս համաձայնությունները զարգացում կստանան Ահմադինեժադի Ստամբուլ կատարած այցի ժամանակ: Թուրքիան խոստացել է Իրանին փոխանցել նաեւ տեղեկությունները տարածաշրջանում ամերիկյան զորքերի տեղաշարժի մասին, որը կապված է Իրանի դեմ հնարավոր գործողությունների հետ:
Ասվում է, որ թուրքական բանակի հրամանատարությունը ի սկզբանե դեմ էր իր իսլամիստ-վարչապետի ծրագրերին, սակայն հետո ընդունեց դրանք:
Այսպիսով վերջնականապես կործանվեց Թուրքիայի ռազմավարական դաշինքը Իսրայելի հետ, իսկ հյուսիսային ճակատը Իսրայելի դեմ ուժեղացավ, գրում է cursor.go.il-ը:

11 Ноябрь 2009 - 10:01 AMT
Между Турцией и Ираном заключено тайное соглашение, согласно которому Анкара будет поставлять Тегерану разведывательную информацию, которая позволит ему избежать израильского удара. Об этом соглашении, достигнутом во время визита турецкого премьера Раджепа Тайипа Эрдогана в Тегеран, между ним и президентом Ахмадинеджадом, сообщает агентство Debka.
Эти соглашения были развиты при визите Ахмадинеджада в Стамбул на экономическую сессию ОИК в последние дни. Турция обещала передавать Ирану и информацию о передвижении американских войск в регионе, связанном с возможными действиями против Ирана.
Сообщается, что командование турецкой армии первоначально возражало против планов своего премьера-исламиста, но затем приняло их.
Тем самым окончательно потерпел крах стратегический союз Турции с Израилем, а северный фронт против Израиля усилился, пишет cursorinfo.co.il.