Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում դադարի վիճակ է այժմ, բայց այդ դադարը նախապատրաստություն է ինտենսիվ իրադարձություններին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Բոլորը սպասողական վիճակում են, թե ինչ է տեղի ունենալու հայ-թուրքական գործընթացում, իսկ թե ինչպես ամեն ինչ կդասավորվի հետագայում, առայժմ դժվար է ասել»,- նկատեց քաղաքագետը:
Նա թուրքական խորհրդարանում նախաստորագրված Արձանագրությունների վավերացման մի քանի տարբերակ ներկայացրեց: «Առաջինը` Արձանագրությունները կարող են վավերացվել հունվարին, երկրորդը` չի բացառվում, որ դա տեղի կունենա ապրիլին` նախքան ապրիլի 24-ը (Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը): Երրորդ եւ քիչ հավանական տարբերակը վավերացման անցկացումն է փակ ռեժիմով, եւ չորրորդ տարբերակը` այդ գործի «ճահճացումը», վավերացման ձգձգումը»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշեց, որ թուրք գործընկերների հետ հաղորդակցվելիս հաճախ է լսել այն մասին, որ «եթե թուրքական քաղաքական վերնախավը ցանկանա, ապա կարող է ցանկացած հարց անցկացնել երկրի խորհրդարան»:
«Դրա համար Անկարային համապատասխան մտրակ եւ քաղցրաբլիթ է հարկավոր: Մտրակն արդեն կա, իսկ թե ինչպիսին կլինի քաղցրաբլիթը, կապրենք` կտեսնենք»,- նշեց Կովկասի Ինստիտուտի տնօրենը:

11 Ноябрь 2009 - 13:15 AMT
В процессе нормализации армяно-турецких отношений наступило затишье, но это затишье является подготовкой к интенсивным событиям. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. “Все замерли в ожидании, что будет в армяно-турецком процессе, а как сложится дальше, пока трудно сказать”,- заметил политолог.
Он представил несколько версий ратификации парафированных Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений в турецком парламенте. “Протоколы могут быть ратифицированы в январе, второе, не исключено, что это произойдет в апреле, до 24 апреля (день памяти жертв Геноцида армян). Третий и маловероятный вариант, это проведение ратификации в закрытом режиме, и четвертый вариант – «подвешивание» этого дела, затягивание с ратификацией”,- подчеркнул политолог.
Александр Искандарян отметил, что при общении с турецкими коллегами он часто слышит о том, что “если турецкая политическая элита захочет, то она может протащить через парламент страны любой вопрос”.
“Для этого Анкаре нужен соответствующий кнут и пряник. Кнут уже есть, каким будет пряник, подживем – увидим”,- отметил директор Института Кавказа.