Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում դադարի վիճակ է այժմ, բայց այդ դադարը նախապատրաստություն է ինտենսիվ իրադարձություններին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Բոլորը սպասողական վիճակում են, թե ինչ է տեղի ունենալու հայ-թուրքական գործընթացում, իսկ թե ինչպես ամեն ինչ կդասավորվի հետագայում, առայժմ դժվար է ասել»,- նկատեց քաղաքագետը:
Նա թուրքական խորհրդարանում նախաստորագրված Արձանագրությունների վավերացման մի քանի տարբերակ ներկայացրեց: «Առաջինը` Արձանագրությունները կարող են վավերացվել հունվարին, երկրորդը` չի բացառվում, որ դա տեղի կունենա ապրիլին` նախքան ապրիլի 24-ը (Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը): Երրորդ եւ քիչ հավանական տարբերակը վավերացման անցկացումն է փակ ռեժիմով, եւ չորրորդ տարբերակը` այդ գործի «ճահճացումը», վավերացման ձգձգումը»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշեց, որ թուրք գործընկերների հետ հաղորդակցվելիս հաճախ է լսել այն մասին, որ «եթե թուրքական քաղաքական վերնախավը ցանկանա, ապա կարող է ցանկացած հարց անցկացնել երկրի խորհրդարան»:
«Դրա համար Անկարային համապատասխան մտրակ եւ քաղցրաբլիթ է հարկավոր: Մտրակն արդեն կա, իսկ թե ինչպիսին կլինի քաղցրաբլիթը, կապրենք` կտեսնենք»,- նշեց Կովկասի Ինստիտուտի տնօրենը:

Тhe process of normalization of Armenia-Turkey relations quietened down, but this calm is a preparation for intensive events, Alexander Iskandaryan, Director of the Caucasus Institute, political scientist told a press conference in Yerevan today.
He presented several options of ratification of the initialed Protocols on normalization of Armenia-Turkey relations in the Turkish Parliament. “Protocols can be ratified in January, the second, this probably will happen by April 24 (Day of Remembrance of the Armenian Genocide victims). Third and less probable option is ratification behind the closed doors, and the fourth option – “suspension”, delaying the ratification,” the political scientist said.
Alexander Iskandaryan mentioned that he often hears from Turkish colleagues, that “if the Turkish political elite wants, it can smuggle through Parliament anything”.
“To do this, Ankara needs appropriate sticks and carrots. There is already sticks, what would be the carrot, we will see “, Alexander Iskandaryan said.