11 Նոյեմբեր 2009 - 13:16 AMT
Այսօր Վ. Բրյուսովի անվան Երեւանի պետական լեզվաբանական ինստիտուտում (ԵՊԼՀ) տեղի ունեցավ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը, ըստ որի ԵՊԼՀ -ում նախատեսվում է բացել հնդկական մշակույթի եւ լեզվի ամբիոն: Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Աչալա Մալհոտրին եւ համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զոլյանը:
«Երկար տարիներ ի վեր Հայաստանը համագործակցում է Հնդկաստանի հետ: Մեր համալսարանում հինդի լեզվի դասավանդումը անհրաժեշտություն էր դարձել: Հաջորդ ուսումնաշրջանում արդեն կարող ենք ուսումնասիրել հինդի լեզուն` Հնդկաստանից հրավիրված պրոֆեսորի ղեկավարությամբ: Մի որոշ ժամանակ անց մենք արդեն կունենանք ուսանողներ, ովքեր կխոսեն հինդուերենով», – նոյեմբերի 11-ին, փոխըմռնման հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո նշեց ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի դեսպան Աչալա Մալհոտրին իր հերթին նշեց. «Այն մարդը, ով տիրապետում է հինդիերենին, կարող է շփվել Երկիր մոլորակի բնակչության 1/6-րդի հետ: Հինդիերենը ամենատարածված լեզուն է Հնդկաստանում եւ այդ լեզվով խոսում է 1 միլիարդ մարդ: Ես վստահ եմ, որ երբ հինդիերենը տարածում գտնի Հայաստանում, մենք կկարողանանք համագործակցության ավելի ամուր եւ ուժեղ կամուրջներ ստեղծել, դրանով հանդերձ մեր ժողովուրդների միջեւ շփման ոլորտները լայնացնել»:

11 Ноябрь 2009 - 13:16 AMT
Сегодня в Ереванском Государственном Лингвистическом Университете имени В. Брюсова (ЕГЛУ) состоялась торжественная церемония подписания меморандума о взаимопонимании, который предусматривает открытие кафедры индийской культуры и языка в ЕГЛУ. Меморандум о взаимопонимании подписали посол Индии в Армении Ачала Малхотры и ректор университета Сурен Золян.
«В течение долгих лет Армения сотрудничала с Индией. Преподавание хинди в нашем университете стало необходимостью. Уже в следующем семестре в университете можно будет изучать хинди под руководством приглашенного из Индии профессора. Через некоторое время мы увидим студентов, разговаривающих на хинди», – 11 ноября после церемонии подписания меморандума о взаимопонимании отметил ректор ЕГЛУ Сурен Золян.
Посол Индии в РА Ачала Малхотра в свою очередь подчеркнул: “Тот, кто владеет хинди, сможет общаться с одной шестой частью всего населения планеты Земля, ведь хинди самый распространенный язык в Индии и на нем говорят около 1 миллиарда человек. Я уверен, когда хинди распространится в Армении, мы сможем создать более сильные и крепкие мосты сотрудничества, тем самым расширяя сферу общения между нашими народами”.