Նոյեմբերի 11-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Գերմանիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդթին: Ողջունելով հյուրին` ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորեց նրան այդ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնեց, որ դեսպան Շմիդթը ջանք ու եռանդ չի խնայի հայ-գերմանական համագործակցությունը զարգացնելու գործում: Պրն Աբրահամյանը նշեց, որ երկկողմ հարաբերություններն արդեն ամուր հիմքերի վրա են եւ բարձր գնահատեց առկա առեւտրատնտեսական, քաղաքական եւ մշակութային շփումները, ինչպես նաեւ Գերմանիայի զարգացման գործակալության (GTZ) կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները համաձայնեցին, որ անհրաժեշտ է էլ ավելի զարգացնել միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ օգտագործել խորհրդարանական դիվանագիտության ընձեռած բոլոր հնարավորությունները: Դեսպան Շմիդթը ՀՀ ԱԺ նախագահին փոխանցեց Բունդեսթագի նախագահի ողջույնները: Գերմանացի իր գործընկերոջը պատասխան ողջույնը հղելով` պրն Աբրահամյանը նշեց, որ հայկական կողմը պատրաստ է պաշտոնական այցով Երեւանում հյուրընկալել Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահին:
Զրույցի ընթացքում կողմերը նաեւ քննարկեցին առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացը` հատուկ ուշադրություն դարձնելով դրանում երկու հարեւան երկրների խորհրդարանների դերակատարմանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

11 Ноябрь 2009 - 16:30 AMT
11-го ноября председатель НС РА Овик Абрамян принял новоназначенного посла Федеративной Республики Германии (ФРГ) в Армении Ганса Йохена Шмидта. Спикер армянского парламента поздравил посла с назначением и выразил надежду, что посол Шмидт сделает все возможное для развития армяно-германских отношений. Абрамян подчеркнул, что двусторонние отношения находятся на прочных основах и высоко оценил существующие торгово-экономические, политические и культурные связи, а также осуществляемые в Армении программы Агентством развитии Германии (GTZ).
Во время встречи собеседники согласись, что необходимо более развивать межпарламентское сотрудничество и использовать все возможности парламентской дипломатии. Спикер парламента также сообщил послу Шмидту, что армянская сторона готова принять в Ереване с официальным визитом председателя парламента Германии.
В течение встречи стороны также обсудили нынешней процесс налаживания армяно-турецких отношений, обращая особенное внимание на роль парламентов двух соседних стран в этом деле, сообщает пресс-служба НС РА.