Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի այն հայտարարությունը, թե Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի հարցը համատեղ քննարկելու են «Լեռնային Ղարաբաղի հայկական եւ ադրբեջանական համայնքները», լիովին խեղաթյուրում է ողջ բանակցային գործընթացի էությունն ու պատկերը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը:
«Եթե նույնիսկ տեսականորեն ընդունենք, որ ԼՂՀ-ն կարող է համաձայնություն տալ այն մեթոդաբանությանը, որն ամրագրված է Մադրիդյան սկզբունքներում, նույնիսկ այդ դեպքում բոլոր սկզբունքները չեն ենթադրում միջհամայնքային քննարկումներ Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ: ԼՂՀ ժողովուրդը արդեն երկու անգամ հանրաքվե անցկացրել է եւ որոշել է իր կարգավիճակը»,-ասել է ղարաբաղցի պատգամավորը: Նա հավելել է, որ 1991թ., երբ Ղարաբաղում անկախության մասին հանրաքվե տեղի ունեցավ, ադրբեջանական փոքրամասնությանը հնարավորություն տրվեց մասնակցել դրան եւ հայտնել իր կարծիքը, «սակայն նրանք գերադասեցին գնդակոծել հայ բնակչությունը: Երկրորդ նման հնարավորություն մենք նրանց չենք տա»,-ասել է Վահրամ Աթանեսյանը:
Նա նոնսենս է համարել «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք» ձեւակերպումը` նշելով, որ դրանով Բաքուն փորձում է խնդիրն այնպես ներկայացնել, թե, իբր, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող ադրբեջանցիներն իրավունքն ունեն որոշելու Ղարաբաղի կարգավիճակը: «Ըստ իս, այդ ադրբեջանցիները կարող են վերադառնալ Ղարաբաղ որպես ԼՂՀ քաղաքացիներ: Ես վստահ եմ, որ իրականում բանակցություններում նման հարցեր, ինչպես «համայնքների» կողմից ԼՂՀ կարգավիճակի որոշումն է, չեն քննարկվում: Ես խորհուրդ կտայի Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին ասել իր հանրությանն այն, ինչը նրանց նախագահը իրականում քննարկում է բանակցություններում, ոչ թե ազատություն տալ երեւակայությանը»,-ասել է ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորը:
Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որ Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի հարցը համատեղ քննարկելու են «Լեռնային Ղարաբաղի հայկական եւ ադրբեջանական համայնքները» եւ կրկին հայտարարել է հարցը Ադրբեջանական տարածքային ամբողջականության շրջանակներում լուծելու մասին:

Заявление главы МИД Азербайджана о том, что вопрос будущего статуса Карабаха будут совместно обсуждать «армянская и азербайджанская общины Нагорного Карабаха», полностью искажает суть и картину всего переговорного процесса. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, заявил председатель постоянной комиссии парламента НКР по внешним сношениям Ваграм Атанесян.
«Если даже теоретически принять, что НКР может дать свое согласие той методики, которая закреплена в Мадридских принципах, даже в этом случае эти принципы не предполагают межобщинные обсуждения вокруг статуса Карабаха. Народ Нагорного Карабаха уже дважды провел референдум и определил свой статус»,- сказал карабахский депутат. Он добавил, что в 1991 году, когда в Карабахе прошел референдум о независимости, азербайджанскому меньшинству была предоставлена возможность участвовать в нем и выразить свое мнение. «Азербайджанцы имели возможность участвовать в референдуме и выразить свою волю, но они предпочли обстреливать армянское население. Вторую такую возможность мы им не дадим»,- подчеркнул Ваграм Атанесян.
Он назвал нонсенсом формулировку «азербайджанская община Нагорного Карабаха», отметив, что этим Баку пытается представить проблему таким образом, что, якобы, азербайджанцы, проживавшие в Нагорном Карабахе, имеют право определять статус Карабаха. «С моей точки зрения, эти азербайджанцы могут вернуться в Карабах только в качестве граждан НКР. Я уверен, что в действительности в переговорах подобные вопросы, как определение статуса НКР «общинами», не обсуждаются. Я бы посоветовал МИД Азербайджана сказать своему обществу то, что их президент в реальности обсуждает на переговорах, а не давать воли воображению»,- сказал депутата НС НКР,
Глава внешнеполитического ведомства Азербайджана Эльмар Мамедяров заявил, что вопрос будущего статуса Карабаха будут совместно обсуждать «армянская и азербайджанская общины Нагорного Карабаха» и вновь заявил о решении вопроса в рамках территориальной целостности Азербайджана.