Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի այն հայտարարությունը, թե Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի հարցը համատեղ քննարկելու են «Լեռնային Ղարաբաղի հայկական եւ ադրբեջանական համայնքները», լիովին խեղաթյուրում է ողջ բանակցային գործընթացի էությունն ու պատկերը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը:
«Եթե նույնիսկ տեսականորեն ընդունենք, որ ԼՂՀ-ն կարող է համաձայնություն տալ այն մեթոդաբանությանը, որն ամրագրված է Մադրիդյան սկզբունքներում, նույնիսկ այդ դեպքում բոլոր սկզբունքները չեն ենթադրում միջհամայնքային քննարկումներ Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ: ԼՂՀ ժողովուրդը արդեն երկու անգամ հանրաքվե անցկացրել է եւ որոշել է իր կարգավիճակը»,-ասել է ղարաբաղցի պատգամավորը: Նա հավելել է, որ 1991թ., երբ Ղարաբաղում անկախության մասին հանրաքվե տեղի ունեցավ, ադրբեջանական փոքրամասնությանը հնարավորություն տրվեց մասնակցել դրան եւ հայտնել իր կարծիքը, «սակայն նրանք գերադասեցին գնդակոծել հայ բնակչությունը: Երկրորդ նման հնարավորություն մենք նրանց չենք տա»,-ասել է Վահրամ Աթանեսյանը:
Նա նոնսենս է համարել «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք» ձեւակերպումը` նշելով, որ դրանով Բաքուն փորձում է խնդիրն այնպես ներկայացնել, թե, իբր, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող ադրբեջանցիներն իրավունքն ունեն որոշելու Ղարաբաղի կարգավիճակը: «Ըստ իս, այդ ադրբեջանցիները կարող են վերադառնալ Ղարաբաղ որպես ԼՂՀ քաղաքացիներ: Ես վստահ եմ, որ իրականում բանակցություններում նման հարցեր, ինչպես «համայնքների» կողմից ԼՂՀ կարգավիճակի որոշումն է, չեն քննարկվում: Ես խորհուրդ կտայի Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին ասել իր հանրությանն այն, ինչը նրանց նախագահը իրականում քննարկում է բանակցություններում, ոչ թե ազատություն տալ երեւակայությանը»,-ասել է ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորը:
Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որ Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի հարցը համատեղ քննարկելու են «Լեռնային Ղարաբաղի հայկական եւ ադրբեջանական համայնքները» եւ կրկին հայտարարել է հարցը Ադրբեջանական տարածքային ամբողջականության շրջանակներում լուծելու մասին:

Azeri FM’s statement on plans of discussing NKR future status by “Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno Karabakh” fully distorts the essence of negotiation process, Vahram Atanesyan, Head of NKR NA Standing Committee on Foreign Relations told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Even if we theoretically assume that NKR can give consent to the methodology enshrined in Madrid Principles, the document will not imply inter-community discussions over Karabakh status,” NKR MP said, adding that during 1991 independence referendum “Azeris had the right to participate in referendum and express their opinion but they preferred to bomb Armenian population.” “We won’t give them a second chance,” he stressed.
With regard to the wording “Azerbaijani community of Nagorno Karabakh”, he considered it nonsense by which Baku seeks to prove that former Azeri residents of Karabkh are entitled to determine NK status. “In my view, those Azeris can go to Karabakh only as NKR citizens. I am sure that negotiation process does not focus on issues like determination of NKR status by communities. I’d recommend Azeri Foreign Minister to refrain from giving way to fantasy,” MP stressed.
Azeri FM Elmar Mamedyarov recently announced that Karabakh’s future status will be determined by “Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno Karabakh” and reiterated his stance on resolving the issue in the frameworks of Azerbaijan’s territorial integrity.