12 Նոյեմբեր 2009 - 09:54 AMT
«Հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացման կապակցությամբ Հայաստանի Ինտերպոլի կենտրոնական ազգային բյուրոն մի շարք մտավախություններ ունի, կապված թրաֆիքինգի, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառման եւ ահաբեկչության հետ»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ինտերպոլկի կենտրոնական ազգային բյուրոյի ղեկավար, ոստիկանության գնդապետ Վարդան Եղիազարյանը:
Ըստ Եղիազարյանի, Հայաստանի Ինտերպոլի կենտրոնական ազգային բյուրոն առաջին հերթին մտահոգված է ահաբեկչության խնդիրներով եւ այժմ ծառայության առաջնային խնդիրը սերտ համագործակցությունն է Հայաստանի բոլոր մաքսակետերի հետ եւ նրանց համար Ինտերպոլի բազայի հասանելիության ապահովումը: «Դրանով հնարավոր կլինի նվազագույնի հասցնել մեր մաքսակետերի խոցելիությունը»,-ասել է Եղիազարյանը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ Հայաստանի Ինտերպոլի կենտրոնական ազգային բյուրոն իր մտավախություններն է հայտնել ՀՀ ոստիկանության ղեկավարությանը եւ այժմ մշակվում է համատեղ միջոցառումների ծրագիրը, որոնք կիրագործվեն սահմանի բացման դեպքում: «Որքան ես գիտեմ, այս կապակցությամբ ՀՀ կառավարությունը մշակում է նաեւ ունիվերսալ մի ծրագիր, որի մի մասն է կազմում նաեւ մեր գործողությունների պլանը»,-ասել է Եղիազարյանը:

“В связи с возможным открытием армяно-турецкой границы Центральное национальное бюро Интерпола Армении имеет ряд опасений, связанных с трафикингом, наркотрафиком и терроризмом”, – на пресс-конференции в Ереване отметил руководитель Центрального национального бюро Интерпола РА, полковник Полиции Вардан Егиазарян.
По словам Егиазаряна, в первую очередь Национальное Бюро Интерпола Армении беспокоит проблема терроризма и сейчас первичной задачей этой службы является тесное сотрудничество со всеми таможенными пунктами Армении и обеспечения их доступа к информационной базе Интерпола. «Этим можно будет свести к минимуму уязвимость наших таможенных пунктов»,- отметил Егиазарян.
Он также сообщил, что Национальное Бюро Интерпола Армении высказало свои опасения руководству Полиции Армении и сейчас разрабатывается план совместных мероприятий, которые будут осуществлены в случае открытия армяно-турецкой границы. “Насколько я знаю, в связи с этим правительством Армении также разрабатывается универсальная программа, частью которой является и план наших действий”, – подчеркнул Егиазарян.