12 Նոյեմբեր 2009 - 11:56 AMT
«ՀՀ-ում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի հիմնական խնդիրներն են` ոստիկանական ծառայություններին եւ ազգային իրավապահ այլ մարմիններին առավելագույնս ապահովել Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպության տրամադրության տակ առկա տեղեկատվությամբ, արագ եւ արդյունավետ կապ հաստատել Ինտերպոլի անդամ երկրների ոստիկանական մարմինների հետ` օպերատիվ տեղեկատվությունը փոխանակելու եւ իրացնելու նպատակով», – հայտարարել է Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում Հայաստանի Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի, ոստիկանության գնդապետ Վարդան Եղիազարյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն ունի կապեր կազմակերպության բոլոր 188 անդամների հետ եւ ակտիվ համագործակցում է եվրոպական երկրների հետ, այդ թվում նաեւ Ռուսաստանի, Գերմանիայի, Շվեդիայի, Լեհաստանի, Թուրքիայի, ԱՄՆ-ի, Իրանի, ՄԱԷ հետ:
Նա հայտարարել է, որ իրականացված աշխատանքների եւ օպերատիվ միջոցառումների շնորհիվ 2009 թ-ի 9 ամիսների ընթացքում հայտնաբերվել է 21, ձերբակալվել 20, էքստրադիցիայի ենթարկվել է 8 հետախուզվող անձ: «Ներկայումս միջազգային հետախուզության մեջ գտնվում է 256 Հայաստանի քաղաքացի», – հաղորդել է Վարդան Եղիազարյանը:
Նա նշել է, որ միջազգային հետախուզությունը հայտարարվում է այն անձանց նկատմամբ, որոնք կատարել են ծանր հանցագործություններ «սակայն միայն այն դեպքում, երբ սպառված է ներքին եւ ԱՊՀ շրջանակներում հետախուզության միջոցները»: Խոսելով հանցագործությունների հայտնաբերման միտումների մասին, որոնք գտնվում են միջազգային հետախուզության մեջ, նա ասել է, որ նշմարվում է դրական տեղաշարժ, հայտնաբերված հանցագործությունների թիվը աճել է 40%:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, արդյո՞ք Հայաստանի Ինտերպոլի ուշադրության տակ է գտնվում հայ որբերի ճակատագիրը արտասահմանում, նա պատասխանել է, որ այս տարի Հայաստանի ԱԳՆ-ն եւ Հայաստանի ոստիկանության քրեական հետախուզության վարչության հետ համատեղ ստուգվել է 36 հայ որբերի դրությունը (ԱՄՆ, Ֆրանսիա): «Մեր ստուգումների արդյունքները ցույց տվեցին, որ երեխաները գտնվում են լավ ձեռքերում, եւ անհանգստության համար պատճառ չկա», – ասել է Եղիազարյանը:

«Основная задача Центрального национального бюро Интерпола РА предоставлять информацию Полиции и другим правоохранительным органам, которой владеет Международная организация уголовной полиции», – на пресс-конференции в Ереване отметил руководитель Центрального национального бюро Интерпола Армении, полковник Полиции Вардан Егиазарян.
По словам Егиазаряна, Национального бюро Интерпола Армении имеет связи со всеми188 членами организации и активно сотрудничает со странами европейского континента, в том числе с Россией, Польшей, Германией, Швецией, Турцией, а также с США, Объединенными Арабскими Эмиратами и Ираном.
Руководитель Национального бюро Интерпола Армении сообщил, что в результате осуществляемых оперативных мероприятий в течение девяти месяцев 2009г. были обнаружены 21, задержаны 20, экстрадированы 8 разыскиваемых. «Сейчас в международном розыске находятся 256 граждан Армении», – сообщил Вардан Егиазарян.
Он отметил, что международный розыск объявляется в отношении тех лиц, которые совершили особо тяжкие преступления – «но только в том случае, когда внутренней розыск и розыск в рамках СНГ исчерпали себя». Говоря о тенденциях обнаружения преступников, объявленных в международный розыск, Егиазарян отметил, что здесь намечается положительный сдвиг, так как по сравнению с 2005г. число обнаруженных выросло на 40%.
Отвечая на вопрос журналистов о том, находится ли под вниманием Интерпола Армении судьба усыновленных армянских сирот за рубежом, он сообщил, что в этом году совместно с министерством ИД Армении и управлением уголовного розыска Полиции Армении были проверены 36 армянских сирот за рубежом (США, Франция). «Результаты наших проверок показали, что эти дети находится в надежных руках и для беспокойства нет никаких оснований», – подчеркнул Егиазарян.