Թուրք պատգամավորները կրկին իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ են կատարում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով թուրք պատգամավոր Զեյնեբ Դագիի հայտարարություններն այն մասին, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին ստորագրված Արձանագրությունները չեն ներգրավվել Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին գործերի հանձնաժողովի օրակարգում: «Եթե իմ թուրք գործընկերը տեղյակ չէ, որ Արձանագրությունները հանձնաժողով են ուղարկվել, ապա ես նրան խորհուրդ եմ տալիս Թուրքիայի խորհրդարանի կայք այցելել»,- ասաց ՀՀԿ պատգամավորը:
Նրա խոսքով, թուրք-ադրբեջանական քարոզչությունը նման հայտարարություններով փորձում է ստվեր նետել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա եւ ինքն իրեն համոզել, որ այդ գործընթացը պարզապես գոյություն չունի: «Արձանագրությունները ստորագրվել են, եւ դա փաստ է, որը ողջունել է միջազգային հանրությունը: Ես թուրք պատգամավորներին խորհուրդ կտամ պղտոր ջրում ձուկ չորսալ»,- հայտնեց Էդուարդ Շարմազանովը:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Ցյուրիխում ստորագրված Արձանագրությունների վավերացման հարցը չի ներգրավվել Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին գործերի հանձնաժողովի օրակարգում»,- հայտնել է Թուրքիայի կառավարող Արդարության եւ զարգացման (AKP) կուսակցության անդամ, արտաքին գործերի խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Զեյնեբ Դագին:

Турецкие депутаты вновь делают не соответствующие действительности заявления. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление турецкого депутата Зейнебы Даги о том, что подписанные Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений не включены в повестку комиссии парламента Турции по иностранным делам. «Если мой турецкий коллега не в курсе, что Протоколы отправлены в комиссию, то я советую ей взглянуть на сайт парламента Турции»,- сказал депутат правящей партии Армении.
По его словам, турецко-азербайджанская пропаганда подобными заявлениями пытается бросить тень на процесс нормализации армяно-турецких отношений и убедить самих себя в том, что этого процесса просто нет. «Протоколы подписаны и это факт, который поприветствовало мировое сообщество. Я бы посоветовал турецким депутатом не ловить рыбу в мутной воде»,- заявил Эдуард Шармазанов.
«Вопрос ратификации подписанных в Цюрихе Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений не включен в повестку комиссии по иностранным делам парламента Турции», – заявила член правящей в Турции партии Справедливости и развития (AKP), член парламентской комиссии по иностранным делам Зейнеб Даги.