13 Նոյեմբեր 2009 - 08:42 AMT
Սյունիքի մարզի դատարանը գտել է, որ Deno Gold Mining ընկերությունը չի սպառնում Շահումյանի շրջանի բնակիչների կյանքին
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժեց Deno Gold Mining ընկերության դեմ հայցը: Ինչպես նշում է «Էկոլուրը», դատավոր Անահիտ Թումանյանը հիմնավորեց մերժումը նրանով, թե գործի նյութերում ներկայացված չեն մարդկանց առողջությանը եւ կյանքին վտանգ սպառնացող ապացույցներ: Էկոլոգիական անվտանգության ապահովման եւ ժողովրդավարության զարգացմանե ՀԿ-ի իրավախորհրդատու Արթուր Ղազարյանը կարծիք հայտնեց, որ դա իրավաբանորեն սխալ որոշում է: ,Մերժումից մեկ շաբաթ առաջ դատարանը կանգնեցրեց ընկերության գործունեությունը Շահումյանում հենց միայն կյանքի եւ առողջության վտանգի պատճառով` գործում ներկայացված ապացույցների հիման վրաե,-հայտարարեց նա: Հիշեցնենք, որ ,Էկոլոգիական անվտանգության ապահովման եւ ժողովրդավարության զարգացմանե ՀԿ-ն պաշտպանում է Կապան քաղաքի Շահումյան բանավանի սեփականատերերի իրավունքները:
Խնդիրն այնէ, որ Շահումյանբանավանը գտնվում էՇահումյանի ոսկու բազմամետաղային հանքավայրի վրա, որը ներկայումս շահագործվում է Deno Gold Mining ընկերության կողմից: Տարիներ շարունակ հանքավայրը շահագործվել է կանոնների կոպիտ խախտումներով: Հանքավայրի գետնանցքի վրայի հողի վերին շերտը փորփրված է, եւ հողը փլվում է` առաջացնելով փոսեր: Այստեղ կարելի է թաղվել հողի 30 մետրանոց շերտի տակ:
Ընկերությունը խոստացել էր բնակիչներինտեղափոխման համարփոխհատուցում տալ: Փոխհատուցում ստացել են մի քանի սեփականատերեր:Ներկայումս ընկերությունըդադարեցրել էփոխհատուցում տրամադրելուց` պատճառաբանելով գունավոր մետաղներիհամաշխարհայինգների անկումը: Ինչպես հայտնի է, գները նորից բարձրացել են, իսկ ընկերությունը շարունակում է մերժել փոխհատուցման հարցում: Շահումյանի 77-ամյա բնակչուհի Արմիկ Ստեփանյանն ասում է. «Մենք ընդամենը երկու հոգի ենք` ես եւ ամուսին: Տղաներս մահացել են: Չգիտեմ` ինչպես ենք ապրելու: Այգին մշակում ենք, այն կերակրում է մեզ եւ թոռներիս: Ոչ մի փոխհատուցում ես չեմ ստացել, բոլորը խոստանում են եւ չեն տալիս»:
Երբ դատարանը արդեն մերժել էր 6 սեփականատերերի հայցը, նրանք հրաժարվեցին իրենց իրավունքներից դատական կարգով: 28 սեփականատերերի անունից նոր հայց է ներկայացվել: Ինչպես հայտնի դարձավ, դատարանը մերժել է նաեւ նոր հայցը, նույն հիմնավորմամբ:

13 Ноябрь 2009 - 08:42 AMT
Суд Сюникской области Армении посчитал, что Deno Gold Mining не угрожает жизни жителей Шаумянского района
Суд общей юрисдикции Сюникской области отказал в иске против компании Deno Gold Mining. Как сообщает Эколур, судья Анаит Туманян обосновала отказ тем, что в материалах дела не представлены доказательства угрозы жизни и здоровью людей.
Юридический консультант организации “По обеспечению экологической безопасности и развитию демократии” Артур Газарян заявил: “Это юридически неправильное решение. За неделю до отказа суд приостановил деятельность компании в Шаумяне именно по причине угрозы жизни и здоровью на основании представленных в деле доказательств ”.
Организация “По обеспечению экологической безопасности и развитию демократии” защищает права собственников  Шаумянского района г. Капана.
Проблема  заключается в том, что Шаумянская община расположена над Шаумянским золотополиметаллическим месторождением, которое в настоящее время эксплуатирует компания Deno Gold Mining. Месторождение разрабатывалось с грубыми нарушениями правил эксплуатации. Верхний слой почвы над штольнями практически изрыт, и земля проваливается, образуя воронки. Здесь можно оказаться заживо погребенным под 30-метровым слоем земли.
Компания обещала выплатить жителям компенсацию для переселения. Компенсацию получили лишь несколько собственников. В настоящее время компания прекратила выдачу компенсаций под предлогом снижения мировых цен на цветные металлы. Как известно, цены опять поднялись, а компания продолжает отказывать в компенсациях. 77-летняя жительница Шаумяна Армик Степанян говорит: “Нас всего двое – я и муж, сыновья погибли. Не знаю, как быть. За садом ухаживаем, он кормит нас и внуков. Никаких компенсаций я не получала, все обещают и не дают”.
После того как суд отказал в иске 6 собственников отказались от защиты своих прав в судебном порядке. От имени 28 собственников был подан новый иск. Как стало известно, суд отказал и в новом иске, с тем же обоснованием.