13 Նոյեմբեր 2009 - 08:53 AMT
Նոյեմբերի 12-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամը Երեւանի չորս դպրոցներում անցկացրել է «Ռուսական արջուկ» փորձնական մրցույթը, որը աշակերտների համար նախատեսված ռուսերեն լեզվի միջազգային հետաքրքրաշարժ մրցույթ է: «Այբ»-ը այս նախաձեռնությունն իրականացնում է Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանությանն առընթեր «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» ներկայացուցչության հետ համագործակցության շրջանակներում: Այս տարի մրցույթին կմասնակցեն Վ. Մայակովսկու անվ. թիվ 7, Ա. Չեխովի անվ. թիվ 55, Ս. Շահմուրադյանի անվ. թիվ 85, ՌԴ-ի Պաշտպանության նախարարության թիվ 21 միջնակարգ դպրոցներից ավելի քան 250 երեխա:
2010 թվականի նոյեմբերին մրցույթը կիրականացվի Հայաստանի բոլոր հետաքրքրված դպրոցներում: «Ռուսական արջուկ. լեզվաբանությունը բոլորի համար» մրցույթը «Կենգուրու. մաթեմատիկան բոլորի համար» միջազգային հանրաճանաչ ու սիրված մրցույթի փոքր եղբայրն է:
«Այբ» հիմնադրամը 2009 թվականին Հայաստանում առաջին անգամ պաշտոնապես անցկացրեց «Կենգուրուն», որն ունեցավ աննախադեպ թվով մասնակիցներ` 30.567, զարկ տալով Հայաստանում նոր մանկական մաթեմատիկական շարժմանը: Իսկ հաղթողները մեկնեցին Ռումինիա` ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային ամառային ճամբարում:
«Այբ» կրթական հիմնադրամը նախատեսում է ընդլայնել դպրոցական մրցույթների ցանկը` ներմուծելով Հայաստան միջազգային այլ մրցույթներ բնագիտական առարկաներից եւ լեզուներից:

13 Ноябрь 2009 - 08:53 AMT
12 ноября в 4 школах Еревана был проведен экспериментальный конкурс русского языка «Русский медвежонок».
Мероприятие было проведено в рамках сотрудничества образовательного фонда “Айб” с представительством «Россотрудничество» при посольстве Российской Федерации.
В этом году в конкурсе приняли участие более 250 учеников четырех школ Еревана: № 7 имени Маяковского, № 55 имени Чехова, №85 имени Шахмурадяна и №21 Министерства обороны РФ. В открытии конкурса принял участие руководитель представительства “Россотрудничесво” Виктор Кривопусков. В ноябре 2010 года конкурс будет проведен уже во всех заинтересованных школах.
«Русский медвежонок: языкознание для всех» является продолжением международного конкурса «Кенгуру: математика для всех», стартовавшего в этом году и набравшего рекордное число участников – 30 тыс. 567 школьников. Победители конкурса отправились в Румынию для представления Армении в международном детском лагере.
Фонд предполагает расширить список проводимых в Армении конкурсов и внедрить другие международные конкурсы по естественным наукам и языкам.