13 Նոյեմբեր 2009 - 12:05 AMT
Արցախի մայր բուհը տոնում է իր 40-ամյա հոբելյանը: Դա տոն է մեր ժողովրդի եւ հանրապետության համար, քանի որ այդ ամբողջ ընթացքում համալսարանը հանդիսացել է մեր ազգային ինքնության պահպանման հիմնական օջախներից մեկը եւ կանգնած է եղել ազատագրական պայքարի ակունքներում:
1992 թվականին իրականացված բարեփոխումների շնորհիվ այն ստացավ համալսարանի կարգավիճակ, ինչը ունեցավ ոչ միայն գիտակրթական, այլ նաեւ քաղաքական կարեւորագույն նշանակություն մեր նորանկախ հանրապետության կյանքում:
Այսօր էլ Արցախի պետական համալսարանը` որպես մեր երկրի ուսումնական հանգուցային հաստատություններից մեկը, իր դերակատարություն է ունենում մատաղ սերնդի դաստիարակության, կադրերի պատրաստման եւ պետականաշինության բարդ ու դժվարին գործում:
Ներկա պայմանները համալսարանի առջեւ դնում են նոր եւ բազմազան խնդիրներ, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է ամենօրյա քրտնաջան, նպատակասլաց ու համակարգված աշխատանք: Պետք է ընդլայնել եւ խորացնել կապերը Հայաստանի ու արտասահմանի այլ բուհերի հետ, օգտագործել ամեն մի հնարավորություն անընդհատ զարգանալու եւ կատարելագործվելու ճանապարհին:
Մեր նպատակն է ունենալ ժամանակակից, մրցունակ ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան գիտակրթական կենտրոն, եւ համալսարանի ղեկավարությունը պետության աջակցությամբ պարտավոր է ամեն ինչ անել դրան հասնելու համար:
Այս հոբելյանի առթիվ մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ համալսարանի բոլոր ուսանողներին, շրջանավարտներին ու պրոֆեսորադասախոսական կազմին եւ մաղթում քաջառողջություն, երջանկություն ու ամենայն բարիք:

13 November 2009 - 12:05 AMT
Президент НКР Бако Саакян направил поздравительное послание в в связи с 40-летием Арцахского государственного университета, в котором, в частности, говорится: «Альма–матер Арцаха отмечает свой 40-летний юбилей. Это – праздник для нашего народа и республики, поскольку в течение всего этого времени университет был одним из основных очагов сохранения нашей национальной идентичности и стоял у истоков освободительной борьбы. Благодаря проведенным в 1992 году реформам заведение получило статус университета, что имело не только научно-образовательное, но и важнейшее политическое значение в жизни нашей молодой независимой республики».
Президент НКР подчеркнул, что Арцахский государственный университет в качестве одного из ключевых учебных заведений нашей страны и сегодня играет свою роль в воспитании подрастающего поколения, подготовке кадров, в трудном и сложном деле государственного строительства. «Нынешние условия ставят перед университетом новые и самые разные задачи, для решения которых необходима ежедневная кропотливая, целенаправленная и скоординированная работа. Нужно расширить и углубить связи с вузами Армении и зарубежья, использовать каждую возможность на пути непрерывного развития и усовершенствования. Наша цель – иметь современный, конкурентоспособный и соответствующий международным стандартам научно-образовательный центр, и руководство университета, при содействии государства, обязано сделать все для достижения этой цели», – подчеркнул Бако Саакян.