Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության` «Արեւելյան գործընկերության» հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Օննո Հաննթինգին եւ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Փիթեր Յան Լանգենբերգին:
Զրուցակիցները քննարկել են «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակում համագործակցության հեռանկարները: Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, եւ որ ասոցացված համաձայնագրի ստորագրումը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա խորացման լավ հիմք է:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրին, Արթուր Բաղդասարյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանում տարբեր ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը: Օննո Հաննթինգը ողջունել է լայնածավալ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդրին, կարեւորել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը երկու երկրների միջեւ եւ սահմանի բացումը տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման տեսակետից, հաղորդում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամլո գրասենյակը:

13 Ноябрь 2009 - 12:31 AMT
13-го ноября секретарь Совета национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Багдасарян принял специального представителя по вопросам “Восточного партнерства” министерства ИД Нидерландов Онно Ханнтинга и посла Нидерландов в Армении Питера Яна Лангенберга.
Во время встречи собеседники обсудили перспективы сотрудничества в рамках “Восточного партнерства”. Багдасарян отметил, что Армения стремится углубить отношения с ЕС и подписание ассоциативного соглашения является хорошей основой для дальнейшего развития отношений Армения-ЕС.
Стороны также говорили о программе действий ЕС-РА, и Артур Багдасарян представил процесс осуществляемых реформ в Армении в разных направлениях.
Собеседники также затронули тему нынешнего процесса нормализации армяно-турецких отношений, отметили важность установления дипломатических отношений и открытия границы с точки зрения укрепления мира и стабильности в регионе, сообщает пресс-служба СНБ.