Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության` «Արեւելյան գործընկերության» հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Օննո Հաննթինգին եւ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Փիթեր Յան Լանգենբերգին:
Զրուցակիցները քննարկել են «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակում համագործակցության հեռանկարները: Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, եւ որ ասոցացված համաձայնագրի ստորագրումը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա խորացման լավ հիմք է:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրին, Արթուր Բաղդասարյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանում տարբեր ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը: Օննո Հաննթինգը ողջունել է լայնածավալ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդրին, կարեւորել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը երկու երկրների միջեւ եւ սահմանի բացումը տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման տեսակետից, հաղորդում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամլո գրասենյակը:

On November 13, Secretary of National Security Council (NSC) Arthur Baghdasaryan received Netherlands’ Foreign Ministry’s Special Representative on Eastern Partnership Onno Hannting and Netherlands’ Ambassador to Armenia Peter Yan Langenberg.
Parties discussed prospects of cooperation within Eastern Partnership program. Reiterating Armenia’s willingness to deepen relationship with EU, Mr. Baghdasaryan characterized associate agreement as good platform for developing Armenia-EU relations.
Discussion also focused on EU-Armenia action plan. Arthur Baghdasaryan briefed on Armenia’s current reforms in different directions.
Touching on current Armenian-Turkish normalization process, parties highlighted the importance of establishing diplomatic ties and opening borders in terms of strengthening peace and stability in the region, RA NSC press service reports.