13 Նոյեմբեր 2009 - 12:46 AMT
Նոյեմբերի 13-ին Երեւանի Կոնգրես հյուրանոցում կայացավ «Հայաստանում ազատ ցույցերի անցկացման ազատության մոնիթորինգ» զեկույցի շնորհանդեսը: Մոնիթորինգն անցկացվել էր Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի կողմից: Միջոցառմանը մասնակցում էին ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը, Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեխեն, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը, ինչպես նաեւ փորձագետներ Բրիտանիայից եւ Հայաստանից:
Աշխատանքի արդյունքների շնորհանդեսի ժամանակ Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը նշեց, որ անցկացվել է 2008թ. սեպտեմբերից 2009թ. հունիսն ընկած ժամանակահատվածում անցկացված մոտ 100 ցույցերի մոնիթորինգ: Խոսելով ցույցերի ժամանակ իրավապահ մարմինների վարքի մասին` նա նկատեց, որ հետազոտված միջոցառումների ողջ քանակից 39%-ում ոստիկանության անօրինական միջամտություն է արձանագրվել, իսկ դեպքերի 7%-ում բռնություն է կիրառվել:
Իշխանյանն ընդգծեց, որ հետազոտվել է նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից ցույցերի անցկացումը թույլ տալու կամ մերժելու ընթացակարգը եւ դրանց հիմնավորվածությունը: «Շատ դեպքերում քաղաքապետարանը թույլ չի տվել ցույց անցկացնել` հիմնվելով իրավապահ մարմինների եզրակացությունների վրա այն մասին, որ այդ միջոցառումների ժամանակ սադրանքներ են հնարավոր: «Սակայն, ի հեճուկս որոշումների, միջոցառումներն անցկացվել են, եւ ինչպես ցույց են տալիս հետազոտությունները, ոչ մի սադրանք չի եղել, ինչը ոստիկանության տեղեկատվության սխալականության ակնհայտ օրինակ է»,- նշեց Ավետիք Իշխանյանը:
Նա նկատեց նաեւ, որ շատ դեպքերում միջոցառման անցկացման վայրում գտնվող ոստիկանները տեղյակ չէին «Ցույցերի, երթերի եւ հավաքների անցկացման մասին» ՀՀ օրենքին: Այդ ենթատեքստում Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահն առաջարկեց իրավապահ մարմինների համար հատուկ դասընթացներ անցկացնել օրենսդրական նորմերն ուսուցանելու նպատակով:

13 Ноябрь 2009 - 12:46 AMT
13-го ноября в Ереване в гостинице Конгресс состоялась презентация доклада «Мониторинг свободы проведения мирных демонстраций в Армении». Мониторинг был проведен Хельсинским комитетом Армении. В мероприятии приняли участие руководитель ереванского офиса ОБСЕ посол Сергей Капинос, специальный представитель генерального секретаря Совета Европы Сильвия Зехе, председатель Хельсинского комитета Армении Аветик Ишханян, а также эксперты из Британии и Армении.
Во время презентации результатов работы председатель Хельсинского комитета Армении Аветик Ишханян отметил, что был проведен мониторинг около 100 митингов в период сентября 2008г. до июня 2009г. Говоря о поведении правоохранительных органов во время митингов, он заметил, что из всего количества мероприятий, в 39% случаев было зафиксировано неправомерное вмешательство полиции и только в 7% было применено насилие.
Ишханян подчеркнул, что было исследована также процедура разрешения и отказов проведения митингов мэрией города Еревана и их обоснованность. «Во многих случаях мэрия не разрешила проведения митингов, основываясь на заключениях правоохранительных органов о том, что в этих мероприятиях возможны провокации. «Однако, вопреки решениям мероприятия проводились и как показали наши исследования, никаких провокаций не было, что служит наглядным примером неправдивости информации полиции», – отметил Аветик Ишханян.
Он также заметил, что во многих случаях полицейские, находящие на месте проведения мероприятия, не знали закона РА “О проведении митингов, шествий, собраний”. В этом контексте председатель Хельсинского комитета Армении предложил проведение для правоохранительных органов специальных тренингов по обучению законодательным нормам.