«Ես երկար եմ պատրաստվել Հայաստան իմ այցին եւ համարում եմ այն ճակատագրական: Մանկության տարիներին ես ապրել եմ Վենետիկում եւ տեսնում էի Սբ. Ղազար կղզին, որը ամբողջ աշխարհում հայկական մշակույթի խորհրդանիշն է: Հետո ես տեղափոխվեցի Նեապոլ եւ բնակվեցի Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի եկեղեցու մոտ: Այդ իրոք ճակատագիր է», – ասել է այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում արվեստաբան, Նեապոլի գեղեցիկ արվեստների ակադեմիայի պրոֆեսոր Ֆրանչեսկո Գալոն:
Սա Գալոյի երկրորդ այցն է Հայաստան: Այցի նպատակն է` պատրաստել Մինաս Ավետիսյանի գործերը Իտալիայի քաղաքներում ցուցահանդեսներ կազմակերպելու համար եւ արվեստի դասախոսություններ անցկացնել հայկական բուհերի ուսանողների եւ դասախոսների համար:
Նա ընդգծել է, որ Մինաս Ավետիսյանի ցուցահանդեսները մասշտաբային կլինեն` նախատեսվում է ցուցադրել մոտ 100 գործ Իտալիայի ամենամեծ եւ լավագույն սրահներում: Այդ պատճառով կազմակերպչական աշխատանքները պահանջում են երկար եւ քրտնաջան աշխատանք: «Ցուցահանդեսները տեղի կունենան 2010 թ-ն, ավելի հստակ չեմ կարող ասել, որովհետեւ ցուցահանդեսը պետք է կազմակերպվի լավ եւ ոչ թե արագ», – ասել է Ֆրանչեսկո Գալոն:
Իր հերթին Մինաս Ավետիսյանի որդի Նարեկ Ավետիսյանը, նկարչի անունից խոստացավ ամեն ինչում աջակցել Գալոյին:
Իր նախորդ այցի ժամանակ պրոֆեսորը դժգոհություն հայտնեց Մինասի գործերի պահպանման պայմաններով Երեւանի Ժամանակակից թանգարանում: Այս անգամ նա նշեց փոքր դրական տեղաշարժ:
Ֆրանչեսկո Գալոն կիրակի օրը կմեկնի Իտալիա, որտեղ նա կհանդիպի Իտալիայում Հայաստանի դեսպանի եւ Իտալիայի մշակույթի նախարարի հետ:

«Я долго готовился к своему приезду в Армению и считаю его судьбоносным. В детстве я жил в Венеции и видел остров Святого Лазаря, который является символом армянской культуры во всем мире. Затем я переехал в Неаполь и жил рядом с церковью Святого Григория Просветителя. Это действительно судьба, и иначе, наверное, быть не могло», – сказал искусствовед, доктор, профессор неаполитанской Академии изящных искусств Франческо Галло на состоявшейся 13 ноября в Ереване пресс-конференции.
Это второй приезд Галло в Армению. Целью его является подготовка выставок работ знаменитого художника Минаса Аветисяна в Риме, Флоренции, Милане и других крупных городах Италии, а также проведение лекций по искусствоведению для студентов и преподавателей армянских вузов, а также для работников музеев Армении.
Делясь своими впечатлениями от лекции, которая состоялась в ЕГУ 12 ноября, искусствовед заявил, что вопросы искусства являются фундаментальными для народа, имеющего многовековую культуру, и отметил уникальную способность армянской молодежи слушать и мыслить.
Франческо Галло подчеркнул, что выставки работ Минаса Аветисяна будут очень масштабными: планируется показать около 100 работ мастера в лучших и самых больших залах Италии, поэтому их организация требует долгой и кропотливой работы. “Выставки пройдут в 2010 году, точнее сказать не могу, так как я считаю, что лучше организовать выставку хорошо, а не быстро”,- сказал Франческо Галло.
В свою очередь сын Минаса Аветисяна Нарек Аветисян от имени семьи художника пообещал во всем содействовать профессору Галло в деле организации выставок.
В свой прошлый приезд профессор выразил недовольство условиями хранения работ Минаса в Музее Современного Искусства в Ереване. На сей раз он заметил небольшие положительные сдвиги.
Франческо Галло покинет Армению в воскресенье и уедет в Италию, где встретится с послом Армении в Италии и министром культуры Италии.