Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը համբերություն եւ ստեղծագործական միտք է պահանջում»,- նոյեմբերի 13-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդտը: Նրա խոսքով, հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը կարեւոր քայլ է ոչ միայն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման, այլեւ ողջ տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորման համար: Նա նշեց նաեւ, որ վավերացումից հետո Արձանագրությունները, հնարավոր է, դրական ազդեցություն կունենան նաեւ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վրա:
«Արձանագրությունների շուտափույթ վավերացումը, ըստ իս, դրական քայլ կդառնա ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ Թուրքիայի համար»,- ընդգծեց դեսպանը` ավելացնելով, որ Թուրքիան պետք է օգտագործի այդ հնարավորությունը եւ, վավերացնելով Արձանագրությունները, ավելի նշանակալի դեր խաղա հարավկովկասյան տարածաշրջանում:
Հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման եւ սահմանի բացման մասին Արձանագրությունները:

13 Ноябрь 2009 - 13:20 AMT
Ганс-Йохен Шмидт: Процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией требует терпения и творческой мысли
«Процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией требует терпения и некоторой творческой мысли», – в ходе пресс-конференции 13 ноября сказал посол Германии в РА Ганс-Йохен Шмидт. По его словам, подписание армяно-турецких протоколов является важным шагом не только для нормализации армяно-турецких отношений, но и для нормализации отношений во всем регионе. Он также отметил, что после ратификации протоколы, возможно, окажут позитивное влияние также и на процесс урегулирования карабахского вопроса.
«Скорейшая ратификация протоколов, по моему мнению, станет положительным шагом не только для Армении, но и для Турции”- подчеркнул посол, добавив, что Турция должна использовать эту возможность, и ратифицировав протоколы, сыграть более значимую роль в южнокавказском регионе.
10 октября в Цюрихе были подписаны армяно-турецкие протоколы о нормализации армяно-турецких отношений и открытии границы.