Նոյեմբերի 13-ին Պոդմոսկովիեում ՌԴ Պետֆիլմ հիմնադրամում աշխատանքներն ավարտեց ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների երիտասարդ կինեմատոգրաֆիստների 2-րդ միջազգային դպրոցը, որին մասնակցում էին 13 երկրներից ժամանած 41 ունկնդիր: Միջազգային կինոդպրոցը կազմակերպել էին ՌԴ Պետֆիլմ հիմնադրամը եւ կինեմատոգրաֆիստների միությունը` ԱՊՀ մասնակից պետությունների մարդասիրական համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ, հաղորդում է ՄՊՄՀ-ի մամլո ծառայությունը:
Կինոդպրոցի ծրագիրն այս տարի նույնքան հագեցած էր, որքան անցյալ տարի. 36 ժամ կինոյի, դրամատուրգի եւ օպերատորի, ռեժիսորի վարպետության դաս, 18 ժամ հրավիրված ռեժիսորների, պրոդյուսերների, օպերատորների, դրամատուրգների վարպետության դաս, 28 ժամ կինոժապավենի դիտում, 17 ժամ կինոդպրոցի մասնակիցների առաջին ֆիլմերի դիտում:
Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ, կինոդպրոցի ղեկավար Ռուսլան Իբրահիմբեկովն ասաց. «Ըստ էության, երկու տարվա ընթացքում կինոդպրոցը դարձավ կրթական հիմնարկություն: Շատ տարիների ընթացքում գոյատեւեց ազգային կինեմատոգրաֆիայի ֆորումը: Գալիս էին ամենատաղանդավորները` վերջին նկարահանումներով, եւ մենք դրանք դիտում էինք Մոսկվայում: Վերջին ֆորումի ժամանակ, երբ եկան երիտասարդները, արդեն հասկանալի էր, որ նրանց կինոդպրոց է հարկավոր` որպես կրթական հիմնարկություն»:
Նա նաեւ նշեց. «Ամենահզոր ինտելեկտուալ էներգիան տեղեկատվությունն է: Ինտելեկտուալ անջատողականությունից ավելի սարսափելի բան չկա: Քաղաքական անջատողականությունը, միգուցե, երբեմն տալիս է ինչ-որ արդյունք, հենց թեկուզ խորհրդային երկրի փորձը ցույց տվեց, որ հզոր երկրի կործանումը ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնում: Աշխարհում հազարավոր հիմնադրամներ կան, որոնք աջակցում են մշակութային կապերին: Իսկ մենք ընդամենը մեկն ունենք` ՄՊՄՀ, որի համար երջանիկ ենք»:
2-րդ կինոդպրոցի ընթացքում երիտասարդ տաղանդների հետ պարապմունքներն անցկացնում էին հայտնի վարպետները` Ռուսլան Իբրահիմբեկովը, Ռոման Բալայանը, Վլադիմիր Կլիմովը, Նիկոլայ Լեբեդեւը, Վալերի Ռուբինչիկը, Լարիսա Սադիլովան, Ալեքսեյ Հերման կրտսերը, Իգոր Կլեբանովը, Սերգեյ Լավրենտեւը, Մարինա Ռազբեժկինան, Լեոնիդ Յարմոլնիկը, Նատալյա Ռյազանցեւան, Պավել Ֆինը, Բախտիար Խուդոյնազարովը:

13 ноября в Подмосковье в Госфильмофонде РФ завершила свою работу II международная школа молодых кинематографистов стран СНГ и Балтии, в которой принял участие 41 слушатель из 13 стран. Международная киношкола организована Конфедерацией Союзов кинематографистов и Госфильмофондом РФ при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ, сообщает пресс-служба МФГС.
Программа нынешней Киношколы была не менее насыщена, чем прошлогодняя: 36 часов мастер-классов по мастерству режиссуры игрового кино, драматурга и оператора, 18 часов разовых мастер-классов приглашенных режиссеров, продюсеров, операторов, драматургов, 28 часов просмотров кинолент, 17 часов просмотров дебютных фильмов участников Киношколы.
Как сказал руководитель киношколы, председатель Конфедерации Союзов кинематографистов Рустам Ибрагимбеков: “За два года киношкола, по сути, стала образовательным учреждением. На протяжении многих лет существовал Форум национальных кинематографий. На него съезжались самые талантливые с последними картинами, и мы смотрели их в Москве. Когда на последний форум приехала молодежь, стало понятно, что им нужна киношкола как некое образовательное учреждение”.
Он также подчеркнул: “Самая мощная интеллектуальная энергия – это информация. Нет ничего страшнее, чем интеллектуальный сепаратизм. Сепаратизм политический иногда, может быть, и дает какой-то эффект, хотя постсоветский опыт показывает, что развал огромной страны ни к чему хорошему не привел. В мире тысячи фондов, которые поддерживают культурные связи. А у нас один МФГС, и мы счастливы”.
В ходе II Киношколы занятия с молодыми талантами провели самые именитые мастера: Рустам Ибрагимбеков, Роман Балаян, Владимир Климов, Николай Лебедев, Валерий Рубинчик, Лариса Садилова, Алексей Герман мл., Игорь Клебанов, Сергей Лаврентьев, Марина Разбежкина, Леонид Ярмольник, Наталья Рязанцева, Павел Финн, Бахтияр Худойназаров.