13 Նոյեմբեր 2009 - 17:12 AMT
«Աշխարհում վերականգնման խնդիրը շատ սուր է դրված տարբեր վերականգնողական դպրոցների գոյության պատճառով, որտեղ մոտեցումներն այդ հարցին տարբեր են: Օրինակ, ֆրանսիական եւ հունական դպրոցները վերականգնում են, իսկ իտալական դպրոցը ձգտում է պահպանել այն, ինչ հասել է մեզ: Դա մշակութային եւ տեսական խնդիր է, քանի որ անհնար է վերականգնել հնությունն առանց ձեւախեղումների: Հայաստանում պետք է վերանայվեն այդ մոտեցումները, քանի որ նախկինում այստեղ ընդունված էր ֆրանսիական դպրոցը, որը ես չեմ ընդունում: Ես վերջերս եղա Պարթենոնում, որտեղ վերականգնողական աշխատանքներ են ընթանում, դրանք նման են Դիսնեյի տիկնիկների»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին է պատասխանել արվեստաբան, դոկտոր, Նեապոլի Գեղեցիկ արվեստների ակադեմիայի պրոֆեսոր Ֆրանչեսկո Գալոն:
Նա նաեւ նշել է, որ պետք է շատ ուշադիր լինել հնության հանդեպ, քանի որ դա զվարճանքի կամ զբոսաշրջիկներին գրավելու միջոց չէ, այն նախատեսված է արվեստն իսկապես գնահատողների համար: «Ես եղել եմ ձեր Էրեբունի թանգարանում եւ տեսել եմ խորհրդային ժամանակներում վերականգնված հնությունները: Դրանք ուղղակի ձեւախեղվել են: Եվ մեր խնդիրն է այժմ մաքրել այդ քարերը եւ տեսնել, կան արդյոք այնտեղ գեղանկարչության հետքեր: Հնագիտությունն ու վերականգնումն իր մանրակրկիտ աշխատանքով նման են վիրաբուժության: Ինչպես մարդուն ես վերաբերվում, այնպես էլ պետք է վերաբերվես հնությունների վերականգնմանը»,-ասել է Գալոն` հավելելով, որ չի մասնակցում Հայաստանում ընթացող վերականգնողական աշխատանքներին, սակայն եթե այստեղ դպրոցներ բացվեն, նա ուրախությամբ կփոխանցի իր գիտելիքները աշակերտներին, եւ այլ իտալացի մասնագետների հետ, կմասնակցի հայաստանցի մասնագետների նախապատրաստմանը:
Հարցին ավելի ճշգրիտ պատասխան տվեց ԵՊՀ պատմության եւ արվեստի պատմության ամբիոնի վարիչ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արվեստագիտության դոկտոր Լեւոն Չուկասզյանը: Նա ընդգծել է, որ վերջին 7-8 տարում մի շարք ուսանողներ Հայաստանից, այդ թվում նաեւ ԵՊՀ արվեստաբանության ֆակուլտետից, վերապատրաստում են անցել Իտալիայի Սան Սերվոլ կղզու վրա գտնվող Ռեստավրացիայի ակադեմիայում, որոշ ուսանողներ ուսանեցին Ֆլորենցիայում, սակայն, ցավոք, ոչ բոլորն են այժմ աշխատում այդ ոլորտում: «Հայաստանում կան վերականգնման բաժիններ` լաբորատորիա համալսարանում, թղթի վերականգնման բաժին, եւ ոչ միայն Մատենադարանում, հետեւաբար, մենք ունենք վերականգնողական դպրոց: Մենք ներդնում ենք նոր տեխնոլոգիաներ եւ ծրագրեր ենք պատրաստել մեր գերմանացի գործընկերների հետ, սակայն, ցավոք, որոշ պատճառներով դրանք չհաջողվեց կյանքի կոչել: Խնդիր կա եւ պետք է որոշումներ գտնել, աշխատանքներն այդ ուղղությամբ արդեն տարվում են»,-ասել է Լեւոն Չուկասզյանը:

13 Ноябрь 2009 - 17:12 AMT
“Проблема реставрации в мире очень велика из-за существования разных реставрационных школ, в которых подходы к реставрации разные. Например, французская и греческая школы восстанавливают, а итальянская школа – старается сохранить то, что дошло до нас. Это культурная и теоретическая проблема, так как невозможно восстановить древности без фальсификации. В Армении надо пересмотреть эти подходы, так как раньше здесь была принята французская школа, которую я не принимаю. Я был недавно в Парфеноне, где велись реставрационные работы, и восстановленные работы были похожи на диснеевские куклы”,- ответил на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net на встрече с журналистами 13 ноября искусствовед, доктор, профессор неаполитанской Академии изящных искусств Франческо Галло.
Он отметил также, что нужно быть очень внимательным к старине, так как она не является средством развлечения или привлечения туристов, она предназначена для истинных ценителей искусства. “Я был в вашем музее «Эребуни» и видел восстановленные в советское время древности. Они были просто сфальсифицированы. И наша задача теперь состоит в том, чтобы очистить эти камни и посмотреть, есть ли там следы живописи. Археология и реставрация своей детализацией походят на хирургию. Как ты относишься к человеку, так ты должен подходить и к реставрации древностей. И я с гордостью хочу заявить, что на сегодняшний день лучшей в мире считается итальянская школа реставрации, так как уважение к истории тоже является наукой”, – подчеркнул Галло, добавив, что не принимает участия в реставрационной деятельности в Армении, но если здесь откроются школы, он с радостью передаст свои знания ученикам и, вместе с другими итальянскими мастерами, будет участвовать в подготовке специалистов из Армении.
Более точный ответ на вопрос дал заведующий кафедрой истории и теории искусств ЕГУ РА при ЮНЕСКО доктор искусствоведения Левон Чукасзян. Он подчеркнул, что за последние 7-8 лет ряд студентов из Армении, в том числе и из факультета искусствоведения ЕГУ, прошли переподготовку в Академии реставрации на острове Сан Серволо в Италии, некоторые студенты прошли обучение во Флоренции, но, к сожалению, не все из них сейчас работают в этой сфере. “В Армении есть реставрационные отделы: лаборатория в госуниверситете, отдел реставрации бумаги, и не только, в Матенадаране, и, следовательно, у нас есть реставрационная школа. Мы внедряем новые технологии и даже подготовили программы с нашими немецкими коллегами, но, к сожалению, их по некоторым причинам не удалось воплотить в жизнь. Задача есть и нужно находить решения, и работы в этом направлении уже ведутся”,- сказал Левон Чукасзян.