14 Նոյեմբեր 2009 - 07:52 AMT
Արցախի համալսարանի 40-ամյակին Հայաստանից եւ Ռուսաստանից ժամանեցին ակադեմիկոսների եւ գիտնականների խումբ
ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Արցախի պետական համալսարանի 40-ամյակի տոնակատարությունների շրջանակում Ստեփանակերտ
ժամանած մի խումբ գիտնականների եւ ակադեմիկոսների:
Ողջունելով հյուրերին` երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել նրանց ԼՂՀ Նախագահի հրավերն ընդունելու համար եւ նշել, որ այդ հրավերի նպատակը Հայաստանի գիտակրթական հաստատությունների հետ համագործակցության նոր ծրագրի մշակումն է: Այդ համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանի գիտական ներուժի ներգրավմամբ հանրապետության կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում առկա խնդիրների հետազոտումն ու դրանց լուծման ուղիների մշակումը: Միաժամանակ Նախագահն ընդգծել է ծրագրի մանրակրկիտ պատրաստման եւ դրա հետեւողական իրագործման կարեւորությունը:
Իրենց կողմից հանդիպման մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել ըստ ամենայնի աջակցություն ցուցաբերել ԼՂՀ հետագա զարգացմանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ կրթության եւ գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, Արցախի պետական համալսարանի եւ Հայաստանի մի շարք բուհերի ռեկտորներ, ակադեմիկոսներ, հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի գլխավոր տեղեկատվական վարչությունը:

13 ноября президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял группу ученых и академиков, прибывших в Степанакерт в рамках празднования 40-летия Арцахского государственного университета.
Приветствовав гостей, глава государства выразил им признательность за принятие приглашения президента НКР посетить Арцах и отметил, что целью приглашения является разработка новой программы сотрудничества с научно-образовательными учреждениями Армении. В рамках этого сотрудничества предполагается исследование проблем, существующих в различных сферах жизнедеятельности республики, и разработка путей их решения с привлечением научного потенциала Армении. При этом Президент подчеркнул важность детальной подготовки программы и ее последовательной реализации.
Со своей стороны участники встречи выразили готовность по мере своих возможностей содействовать дальнейшему развитию НКР. Во встрече приняли участие министр образования и науки НКР Владик Хачатрян, президент Национальной академии наук РА Радик Мартиросян, ректоры Арцахского госуниверситета и ряда вузов Армении, академики, сообщает главное информационное управление аппарата президента НКР.