Զանգվածային լրատվամիջոցները երկրում առկա իրադրության հայելային արտապատկերումն են: Այդ մասին Երեւանում կայացած «Հանդուրժողականությունը զանգվածային լրատվամիջոցներում» կոնֆերանսում հայտնեց Հայաստանի Օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը: Նրա խոսքով, ԶԼՄ հանդուրժողականությունը չի կարելի դիտարկել երկրի գոյություն ունեցող քաղաքական վարչակարգից եւ տնտեսական համակարգից անկախ: «Հայկական լրատվամիջոցների մեծ մասն արտացոլում են քաղաքական կամ տնտեսա-օլիգարխական թեւի դիրքորոշումը: Շատ հաճախ զանգվածային լրատվամիջոցները գրում են այն, ինչ իրենց պատվիրում են: Նրանք խնդիրը դիտարկում են ոչ թե օբյեկտիվության տեսանկյունից, որպեսզի պարզեն պատճառներն ու այդ մասին հաղորդեն հասարակությանը, այլ այն պատվերի տեսանկյունից, որն իրենք ստացել են»,- նշել է Հարությունյանը:
Մեր հասարակության մեջ երկխոսության մշակույթ չկա, եւ մենք դա տեսնում ենք թե’ քաղաքական դաշտում, եւ թե’ տնտեսության մակարդակով»,- նկատեց Հայաստանի Օմբուդսմենը` ավելացնելով, որ տպագիր մամուլում ի տարբերություն հեռուստատեսության պլյուրալիզմ կա: «Բոլոր հեռուստաալիքները մեկ մոտեցման են հավատարիմ»,- ընդգծեց Արմեն Հարությունյանը:
Ընդ որում, նա ասաց, որ լրատվամիջոցները պետք է ինքնակազմակերպվեն եւ իրենց հասարակական կազմակերպությունները ստեղծեն: «Եթե դա չանի ԶԼՄ-ն, դա կանի պետությունը: Իսկ պետությունը դա կանի ոչ ամենալավ կերպով»,- նկատեց Օմբուդսմենը:
«Իմ յուրաքանչյուր մամլո ասուլիսից հետո ես փակ աչքերով կարող եմ ասել, թե որ թերթը մոտավորապես ինչպես կներկայացնի իմ խոսքը: Դա արդեն սխալ է»,- նշեց Արմեն Հարությունյանը:

Средства массовой информации – зеркальное отражение ситуации в стране. Об этом на конференции “Толерантность в средствах массовой информации” заявил Омбудсмен Армении Армен Арутюнян. По его словам, толерантность СМИ нельзя рассматривать в отрыве от существующего политического режима и экономической системы страны. “Большинство армянских СМИ отражают позицию политического или экономически-олигархического крыла. Очень часто средства массовой информации пишут то, что им заказали. Они не рассматривают проблему с точки зрения объективности, с тем, чтобы выявить причины и сообщить об этом обществу, а с точки зрения того заказа, который они получили”, – отметил Арутюнян.
«В нашем обществе нет культуры диалога, это мы видим и в политическом поле и на уровне экономики», – заметил омбудсмен Армении, добавив, что в печатной прессе по сравнению с телевидением есть плюрализм. «Все телеканалы придерживаются одного подхода», – подчеркнул Армен Арутюнян.
«Пока мы не преодолеем моноцентрально-политическую и олигархическо-экономическую системы, серьезных продвижений у нас не будет», – заявил Арутюнян.
При этом он сказал, что СМИ должны самоорганизоваться и создать свои общественные организации. «Если это не сделает СМИ, то это сделает государство. А государство это сделает не лучшим образом» – заметил омбудсмен.
«После каждой моей пресс-конференции, я с закрытыми глазами могу сказать, какая газета, приблизительно как представит все сказанное мною. Это уже неправильно», – отметил Армен Арутюнян.