14 Նոյեմբեր 2009 - 15:18 AMT
Երեւանյան մամլո ակումբը վերջին տարիների ընթացքում թշնամության լեզվի երկու խոշոր հետազոտություն է անցկացրել, որոնց մասնակցել են հայ, վրացի եւ ադրբեջանցի փորձագետներ, ովքեր ստուգում էին ԶԼՄ փոխադարձ հանդուրժողականությունը: Արդյունքում հրատարակվեց «Ինչին է ծառայում խոսքը» գիրքը: Այդ մասին Երեւանում կայացած «Հանդուրժողականությունը զանգվածային լրատվամիջոցներում» կոնֆերանսում հայտնեց Երեւանյան մամլո ակումբի փորձագետ Արմեն Նիկողոսյանը: Նրա խոսքով, 2005թ. տվյալների համաձայն, Հայաստանի լրատվամիջոցներում ավելի քիչ բացասական տարրեր կային, քան Ադրբեջանի լրատվամիջոցներում, իսկ 2008-2009թթ. հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ հայկական եւ ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրեթե հավասարվել եւ պակաս հանդուրժողական են դարձել: «Գնալով ավելի մեծ քանակությամբ զանգվածային լրատվամիջոցներ են իրենց զգում քարոզչական պատերազմի առաջին շարքերում: Հայկական ԶԼՄ-ները պակաս պրոֆեսիոնալ են դարձել»,- նշեց Արմեն Նիկողոսյանը:
Ընդ որում, կողքից գնահատելով իրադրությունը, Նիկողոսյանն ասաց, որ ադրբեջանական կողմը հայկական մամուլում անընդունելի կլիշեի պես ատում է «ազերիներ» բառը: «Ինչպես մեզ բացատրեց ադրբեջանցի գործընկերը, «ազերիներ» բառն իրենց մոտ ասոցացվում է երեւանյան ադրբեջանցիների հետ, այսինքն նրանց, ովքեր հակամարտության տարիներին ստիպված եղան Հայաստանից տեղափոխվել Ադրբեջան»,- ընդգծեց Նիկողոսյանը` ավելացնելով, որ հայկական կողմին հիմնականում նյարդայնացնում է «օկուպացված տարածքներ» արտահայտությունը եւ երբ Հայաստանին ագրեսոր են կոչում:

14 November 2009 - 15:18 AMT
Ереванский пресс-клуб на протяжении последних лет провел 2 крупных исследования о языке вражды, в котором приняли участие армянские, грузинские и азербайджанские эксперты, проверявшие взаимную толерантность СМИ. Впоследствие была выпущена книга “Чему служит слово”. Об этом на конференции “Толерантность в средствах массовой информации” заявил эксперт Ереванского пресс-клуба Армен Никогосян. По его словам, по данным 2005 года негативных элементов в СМИ Армении было меньше, чем в СМИ Азербайджана, в исследованиях 2008-2009 года стало видно, что армянские и азербайджанские СМИ почти сравнялись и стали куда менее толерантными. “Все большее количество средств массовой информации чувствуют себя в первых рядах пропагандистской войны. Армянские СМИ стали менее профессиональны”, – отметил Армен Никогосян.
При этом, оценивая ситуацию со стороны, Никогосян сказал, что азербайджанская сторона, как неприемлемое клише в армянской прессе, невзлюбила слово “азеры”. “Как нам объяснил азербайджанский партнер, слово “азеры” ассоциируется у них с ереванскими азербайджанцами, то есть теми азербайджанцами, кто в годы конфликта переехал из Армении в Азербайджан”, – подчеркнул Никогосян, добавив, что армянскую сторону в основном раздражают выражения “оккупированные территории” и когда Армению называют агрессором.