2010թ. նախատեսվում է անցկացնել աշխարհահռչակ հայ նկարիկչ Մարտիրոս Սարյանի 130-ամյակին նվիրված մի քանի միջոցառումներ:
«Փետրվարի 28-ին Մ.Սարյանի ծննդյան օրը նրա երեւանյան տուն-թանգարանում տեղի կունենա նրա լուսանկարների ցուցահանդեսը, որոնց հեղինակներն են Անդրանիկ Քոչարը, Գավուկը: Կցուցադրվեն նաեւ նկարչի փաստագրական լուսանկարները: Նույն օրը, Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում կբացվի Սարյանի վաղուց ի վեր չցուցադրված աշխատանքների ցուցահանդեսը»,-PanARMENIAN.Net- թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի ֆոնդապահ Սոֆյա Սարյանը:
Նա նշել է նաեւ, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ հաջորդ տարվա սեպտեմբերին կբացվի նկարչի «Ծառի խորհրդանիշը Սարյանի արվեստում» խորագրով ցուցահանդեսը: Ցուցադրության մեջ կընդգրկվի 30 աշխատանք:
Ս.Սարյանն ընդգծել է նաեւ, որ նախատեսվում է անցկացնել խորհրդաժողով` նվիրված Մարտիրոս Սարյանին: Իսկ արդեն կատարվածից նա նշել է Սարյանի աշխատանքների ալբոմի հրատարկությունը մշակույթի նախարարության կողմից:
Մարտիրոս Սարյանը (1880-1972) խորհրդային շրջանի հայ մեծանուն գեղանկարիչ է, գծանկարիչ ու թատերական նկարիչ: Նա եղել է ԽՍՀՄ Գեղարվեստի ակադեմիայի իսկական անդամ (1947), ԽՍՀՄ ժողովրդական նկարիչ (1960), ՀԽՍՀ ԳԱ իսկական անդամ (1956), Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս (1965), ՀԽՍՀ Նկարիչների միության նախագահ (1947-1951), ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, Լենինյան եւ Ստալինյան երկրորդ աստիճանի մրցանակների դափնեկիր:

16 Ноябрь 2009 - 09:36 AMT
В 2010 году планируется провести несколько мероприятий, приуроченных к 130-летию всемирно известного художника Мартироса Сарьяна.
“28 февраля, в день рождения Мартироса Сарьяна в его ереванском Доме-музее состоится выставка его фотографий, состоящая из работ Андраника Кочара, Гавука, а также документальных фотографий художника. В тот же день, Третьяковская галерея откроет выставку давно не выставлявшихся картин Сарьяна, хранившихся в фондах»,- сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный ответственный за фонд ереванского Дома-музея Мартироса Сарьяна Софья Сарьян.
Она отметила также, что при поддержке Министерства культуры Армении в сентябре следующего года откроется выставка работ художника под названием «Символ дерева в творчестве Сарьяна». В экспозицию войдут около 30 работ художника.
Софья Сарьян подчеркнула также, что планируется провести конференцию, посвященную Мартиросу Сарьяну. А из уже проведенных работ она отметила издание Министерством культуры Армении альбома работ Мартироса Сарьяна.
Мартирос Сергеевич Сарьян (1880—1972) — армянский и советский живописец-пейзажист, график и театральный художник. Действительный член АХ СССР (1947), Народный художник СССР (1960), действительный член АН Армянской ССР (1956), Герой Социалистического Труда (1965), Председатель Союза художников Армянской ССР (1947—1951), депутат Верховного Совета Армянской ССР, лауреат Ленинской (1965) и Сталинской премии второй степени (1941).