Ինչպես ԱՄՆ-ն, այնպես էլ ՌԴ-ն շահագրգռված են Անկարային եւ նրա էքսպանսիան զսպելու հարցում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Իգոր Մուրադյանը: «Թուրքիայի հարցում ամերիկյան քաղաքականության հիմքում Անկարայից բխող սպառնալիքի չեզոքացումն է: Եթե նույնիսկ ԱՄՆ-ն փորձի ռազմակայան բացել Թուրքիայում, միեւնույն է, դա չի հերքի իմ խոսքերը: Վաշինգտոնն ամեն կերպ փորձում է զսպել Թուրքիային»,-ասել է քաղաքագետը:
Ըստ նրա, հենց այդ նպատակով է Ամերիկան մշակել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման սցենարը: «Ըստ այդ սցենարի, հայ-թուրքական սահմանը չի բացվում եւ շարունակվում է ամերիկյան ճնշումը Թուրքիայի հանդեպ, կամ սահմանը բացվում է, սակայն Անկարան խաղում է արդեն Վաշինգտոնի կանոններով: Սակայն Թուրքիայի ղեկավարությունը հիանալի հասկանում է, որ դա դավադրություն է իր երկրի դեմ»,-ասել է Մուրադյանը:
Ինչպես նշել է քաղաքագետը, իր սցենարում Վաշինգտոնը մեկ բան չի կանխատեսել`որ Թուրքիայի այժմյան ղեկավարության հետ «նման խաղերը չեն անցնի»: «Թուրք-ամերիկյան լարվածությունից կարող է օգտվել Ռուսաստանը: Ռուս-թուրքական դաշինքը միանգամայն հնարավով է եւ չի բացառվում, որ Մոսկվան կհամոզի Անկարային չգնալ ամերիկյան սցենարով»,-ասել է քաղաքագետը` հավելելով, որ պաշտոնական Թեհրանը, հավանաբար, եւս կարողացավ նման ազդանշան տալ Անկարային:

Как США, так и Россия заинтересованы в сдерживании Анкары и ее экспансии. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Игорь Мурадян. “В основе американской политики в отношении Турции лежит задача устранить угрозы со стороны Анкары. Если даже США решат открыть в Турции военную базу, все равно, это не опровергнет мои слова. Вашингтон всячески пытается сдерживать Турцию”,- сказал политолог.
По его словам, именно с этой целью Америка разработала сценарий нормализации армяно-турецких отношений. “Согласно этому сценарию, армяно-турецкая граница не открывается и продолжается американское давление на Турцию, или же граница открывается, но Анкара играет по правилам Вашингтона. Но руководство Турции прекрасно понимает, что это заговор против его страны”,- заметил Игорь Мурадян.
Как отметил политолог, в своем сценарии Вашингтон только не предусмотрел, что с нынешним руководством Турции “подобные игры не пройдут”. “Напряжением турецко-американских отношений может воспользоваться Россия. Российско-турецкий альянс вполне возможен и не исключено, что Москва убедит Анкару не идти по американскому сценарию нормализации армяно-турецких отношений”,- сказал политолог, добавив, что официальный Тегеран, вероятно, тоже успел подать подобный знак Анкаре.