Եթե ընդդիմությունը սեպտեմբերի 1-2-ին դիմեր ժողովրդին եւ 2-3 օր նրանց դրսում կարողանար պահել, ապա հայ-թուրքական Արձանագրություններն այժմ ստորագրված չէին լինի: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը: Ընդ որում, մեկնաբանելով ՀՅ Դաշնակցության` հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրման դեմ բողոքի ցույցը, Շիրխանյանն ասաց, որ եթե ՀՅԴ փոխարեն այդ նախաձեռնությամբ հանդես գար Հայ Ազգային Կոնգրեսը, ապա նրանց ավելի շատ մարդիկ կհետեւեին: «Ի տարբերություն ՀԱԿ-ի, Դաշնակցությունն ընդդիմություն չէ»,- ընդգծեց Շիրխանյանը: Նա քննադատեց նաեւ ՀԱԿ-ին` ասելով, որ Կոնգրեսը չունի իր գաղափարախոսությունը:
«Եթե ժողովուրդը վտանգ զգա, ապա նոր ընդդիմություն կձեւավորի»,- նշեց Շիրխանյանը եւ մատնանշեց, որ եթե հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվեն այն տարբերակով, որը հասարակությանն է ներկայացնում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ապա, հնարավոր է, արտահերթ ընտրություններ կայանան:
ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանն իր հերթին հայտնեց, որ հայկական իշխանություններն ու ժողովուրդը պետք է միավորվեն, որպեսզի դիմակայեն երկրի վրա գործադրվող արտաքին ճնշմանը: «Մենք պետք է օգտագործենք բոլոր հնարավոր քաղաքական ռեսուրսները, որպեսզի դիմակայենք այս գործընթացին»,- ասաց Վարդան Խաչատրյանը:

Had opposition turned to people on September 1-2 and kept them in streets for a couple of days, Armenian-Turkish Protocols wouldn’t have been signed, member of Social-Democratic Hnchakyan Party Vahan Shirkhanyan said. With regard to ARFD’s protest against signing of Armenian-Turkish Protocols, politician said it might have attracted more people had it been initiated by Armenian National Congress. “Dashnaktsutyun is not opposition unlike ANC,” he stressed, criticizing the latter for not having an ideology,
“If people feel threats, that will create a new opposition,” Shirkhanyan noted, not ruling out possibility of extraordinary elections in case of normalizing Armenian-Turkish relations under procedures proposed by President Serzh Sargsyan.
MP Vardan Khachatryan noted in turn that Armenian authorities and society should unite to resist external pressures. “We must make use of all possible political resources to curb the process,” he said.