Նոյեմբերի 16-19-ը Երեւանում տեղի կունենան «Ռուսաստանյան հեռուստատեսության օրերը Հայաստանում»:
Այդ ծրագրի շրջանակներում Երեւան են ժամանեկ «Ռուսական հեռուստատեսության ակադեմիա» հիմնադրամի նախագահ, ՌԴ նախագահի միջազգային մշակությաին համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ, հատուկ հանձնարարությունների դեսպան Միխաիլ Շվիդկոյը, Առաջին ալիքի Լրատվական ծրագրերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կիրիլ Կլեյմյոնովը, մեկնաբան Անդրեյ Կոնդրաշովը, հաղորդավար Արինա Շառապովան: Հյուրերին ուղեկցում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանը:
«Հայաստան այցելության ընթացքում «Ռուսական հեռուստատեսության ակադեմիա» հիմնադրամի եւ հայկական չորս առաջատար հեռուստաալիքների` Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության, երկրորդ հայկական հեռուստաալիքի, «Արմենիա» եւ «Շանթ« հեռուստաալիքների միջեւ հուշագիր կստորագրվի «Փոխըմբռնման ու համագործակցության մասին»,-ասել է Շվիդկոյը:
Ըստ նրա, 2010 թվականից առաջատար ռուսական հեռուստաալիքներում կկազմակերպվեն վարպետության դասեր եւ վարժանքներ հայաստանցի լրագրողների համար:
Բացի այդ, այցի շրջանակներում հանդիպում տեղի կունենա Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի, Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանի, ինչպես նաեւ Հայաստանի լրագրողների միության անդամների հետ:

16 Ноябрь 2009 - 16:19 AMT
С 16 по 19 ноября в Ереване пройдут «Дни российского телевидения в Армении». В рамках данной программы в Ереван прибыли президент фонда “Академия российского телевидения”, специальный представитель президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству, посол по особым поручениям Михаил Швыдкой, заместитель генерального директора Дирекции информационных программ Первого канала Кирилл Клейменов, комментатор Андрей Кондрашов, телеведущая Арина Шарапова. Гостей сопровождает посол Армении в России Армен Смбатян.
“В ходе визита делегации в Армению будет подписан «Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве” между фондом “Академия российского телевидения” и четырьмя ведущими армянскими телеканалами – Общественным телевидением Армении, Вторым армянским телеканалом, а также телеканалами “Армения” и “Шант””,- заявил Михаил Швыдкой.
По его словам, с 2010 года в российских ведущих телеканалах будут организованы мастер-классы и тренинги для журналистов из Армении.
Кроме того, в рамках визита состоится встреча со студентами Российско-Армянского (Славянского) университета, Ереванского государственного педагогического университета, а также членами Союза журналистов Армении.