Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) նոյեմբերի 17-ին վարչական վարույթ կսկսի որոշ դեղամիջոցների գների բարձրացման եւ դեֆիցիտի առնչությամբ, որն առաջացել է A/H1N1 վիրուսով վարակի դեպքերի պատճառով բնակչության շրջանում առաջացած խուճապի պատճառով, հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է ՏՄՊՊՀ նախագահ Դավիթ Հարությունյանը: Դեղորայքի շուկան ուսումնասիրվել է հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին: Ըստ նրա, մասնավորապես վարույթներ կհարուցվեն սիրտ-անոթային, շաքարային դիաբետի եւ հակավիրուսային խմբերի դեղերի շուկաներում գործող ներկրող եւ իրացնող 19 սուբյեկտների դեմ, որոնց թվում են նաեւ «Նատալի ֆարմը» «Ալֆա ֆարմ», «Էսկուլապ» եւ այլ սուբյեկտներ: «Մենք մտադիր ենք խստացնել դիտանցումները այն սուբյեկտներում, որոնք եղանակ են ստեղծում դեղորայքի շուկայում եւ կհետեւենք, որ գների բարձրացումը հիմնավորված լինի»»-ասել է նա:
Բացի այդ, Հարությունյանը հավելել է, որ դիտարկումները հետեւողական բնույթ են կրելու: Նա նաեւ կոչ է արել շուկայում իրենց դիրքը չարաշահող սուբեյկտներին` լինել առավել բարեխիղճ:
Ըստ հանձնածողովի նախագահի, այդ խնդիրն առկա է ոչ միայն Հայաստանում: «Ռուսաստանում 2009թ. առաջին կիսամյակում դեղամիջոցների գներն աճել են 60 տոկոսով 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այնտեղ լայնածավալ միջոցառումներ են անցկացվում ոչ միայն տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մարմնի, այլ նաեւ Առողջապահության նախարարության կողմից»,-ասել է նա:
Հանձնաժողովը դեղորայքիշուկայում լայնամասշտաբ եւ համալիր ուսումնասիրություն է սկսում` նպատակ ունենալով պարզել շուկայի կառուցվածքը, շուկայի մուտքի խոչընդոտները, բացահայտել շուկայում մրցակցությունը սահմանափակող պատճառները: «Ուսումնասիրությունների արդյունքում ՀՀ կառավարությանը կներկայացվեն համապատասխան առաջարկներ շուկայում մրցակցության պաշտպանության համար»,-հավելել է Դ.Հարությունյանը:

17 Ноябрь 2009 - 08:26 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении возбудит 17 ноября административные производства в связи с появившимся дефицитом и повышением цен на некоторые лекарства, вызванные паникой среди населения страны из-за случаев заражения вирусом A/H1N1, заявил на заседании комиссии председатель ГКЗЭК Давид Арутюнян. Изучение ранка лекарств проводилось ГКЗЭК в течение октября-ноября 2009 года. По его словам, в частности производства будут возбуждены на рынке сердечно-сосудистых, противовирусных и антидиабетических групп препаратов в отношении 19 субъектов, среди которых «Натали Фарм», «Альфа фарм», «Эскулап» и другие. «Мы намерены ужесточить мониторинг за теми субъектами, которые могут создать погоду на рынке медикаментов, и будем следить за тем, чтобы повышение цен было обосновано», – сказал он.
Помимо этого, Давид Арутюнян добавил, что мониторинг рынка медикаментов будет носить последовательный характер. Он также обратился с предупреждением к субъектам, злоупотребляющим свое положением на этом рынке, с призывом быть более добросовестными.
По словам председателя ГКЗЭК, данная проблема существует не только в Армении. «В России в первом полугодии 2009 года цены на медикаменты повысились на 60% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года. В этой стране широкомасштабные мероприятия проводятся не только со стороны органа по защите экономической конкуренции, но и со стороны Министерства здравоохранения», – отметил он.
ГКЗЭК также приступает к широкомасштабному изучению всего рынка медикаментов: его структуры, барьеров вхождения на этот рынок, выяснению причин ограниченный конкуренции на рынке. «После досконального изучения рынка лекарств правительству Армении будут представлены соответствующие рекомендации для защиты конкуренции на нем», – добавил Давид Арутюнян.