Նոյեմբերի 17-ին ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամի անվանական կրթաթոշակների հանձնումը Հայաստանի տարբեր բուհերի 42 լավագույն ուսանողներին: Միջոցառումը նվիրված էր Ուսանողների միջազգային օրվան:
Առավելագույն առաջադիմություն, ուսանողական եւ գիտական կյանքում ակտիվություն ցուցաբերած յուրաքանչյուր ուսանող, որոնց ցուցակը ներկայացրել էին բուհերի ռեկտորները, 500 դոլարին համարժեք գումարի հավաստագիր ստացավ «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամի հիմնադիր, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանից:
Իր ելույթում Գ.Ծառուկյանը նշել է. «Ես շնորհավորում եմ բոլոր ուսանողներին Ուսանողների միջազգային օրվա կապակցությամբ: Իմ այցելությունն այսօր Երեւանի պետական համալսարան պատահակն չէ. մենք այսօր կրթաթոշակներ հանձնեցինք, որոնք կդառնան ամենամյա, եւ թոշակ ստացող ուսանողների քանակն ամեն տարի կավելանա: Ես ապագայի իմ հույսերը կապում եմ մեր երիտասարդության հետ եւ ամեն ինչ կանեմ, որպեսզի մեր ուսանողները կարողանան կյանքի կոչել իրենց երազանքները: Խոսքը ոչ միայն բարեգործության մասին է` մենք պետք է պետական մակարդակով պայմաններ ստեղծենք մեր երիտասարդության համար: Պետությունը պետք է անտոկոս վարկեր տրամադրի ուսանողների կրթության համար, որոնք նրանք հետագայում կարող են մարել մի քանի տարվա աշխատանքի ընթացքում: 21-րդ դարում տնտեսությունը պետք է զարգանա գիտության հաշվին, իսկ դրա համար մեր երիտասարդները պետք է կարողանան կիրառել իրենց գիտելիքներն ու հնարավորությունները»:
Գագիկ Ծառուկյանը նաեւ 100 հազար դոլարի նվիրատվություն է արել ԵՊՀ-ին, որոնք պետք է ուղղվեն ԵՊՀ անապահով ուսանողների ուսման վարձի վճարմանը: Ուսանողների ցուցակը կկազմի ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:

17 ноября в ЕГУ состоялось торжественное вручение именных стипендий фонда “Гагик Царукян” 42 лучшим студентам разных вузов Армении. Мероприятие было приурочено к празднованию Международного дня студентов.
Каждый из показавших наибольшую успеваемость, активность в студенческой и научной жизни студентов , список которых был представлен ректорами вузов, получил от основателя фонда «Гагик Царукян», руководителя партии «Процветающая Армения», президента Национального Олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна сертификат и сумму в размере $500.
В своей речи Гагик Царукян отметил: «Я поздравляю всех студентов с Международным днем студенчества. Мое посещение Ереванского государственного университета сегодня не случайно: мы вручили сегодня стипендии, которые станут ежегодными, и число стипендиатов будет увеличиваться с каждым годом. Я связываю свои надежды на будущее с нашей молодежью, и буду делать все, чтобы наши студенты смогли воплотить в жизнь свои мечты. Речь идет не только о благотворительности: мы должны на государственном уровне создать условия для обучения нашей молодежи. Государство должно предоставлять беспроцентные кредиты на обучение студентов, которые они в дальнейшем смогут погасить за несколько лет своей работы. В 21 веке экономика должна развиваться за счет науки, а для этого наша молодежь должна применять свои знания и возможности».
Гагик Царукян также пожертвовал Государственному университету 100 тыс. долларов, которые должны пойти на погашение платы за обучение студентов ЕГУ, нуждающихся в этом. Список студентов основатель фонда оставил на усмотрение ректора ЕГУ Арама Симоняна.