Նախագահ Սերժ Սարգսյանընոյեմբերի 16-ին հեռախոսազրույց էունեցելժողովրդականարտիստ, մշակույթիվաստակավոր գործիչ, ՀՀ կոմպոզիտորների միության նախագահ, կոմպոզիտորՌոբերտ Ամիրխանյանի հետ: Երկրի ղեկավարը շնորհավորելէանվանի երգահանին ծննդյան 70-ամյակի կապակցությամբ, մաղթել քաջառողջությունեւ նորանորստեղծագործական հաջողություններ, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Ռոբերտ Ամիրխանյանը ծնվել է 1936թ. նոյեմբերի 16-ին Երեւանում: 1991թ. ի վեր Հայաստանի կոմպոզիտորների եւ երաժշտագետների միության նախագահն է: Երաժշտություն է գրել 16 խաղարկային եւ շուրջ 30 մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերի համար: 1999-2003թթ. եղել է ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր, հանդիսանալով գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Երեւանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է:

16 ноября президент Армении Серж Саргсян поздравил народного артиста, заслуженного деятеля искусств Армении, председателя Союза композиторов, композитора Роберта Амирханяна с 70-летием. В телефонном разговоре глава государства пожелал композитору здоровья и творческих успехов, сообщает пресс-служба главы государства.
Роберт Амирханян родился 16 ноября 1939 года в Ереване. С 1991 — председатель Союза композиторов и музыковедов Армении. Написал музыку к 16 игровым и около 30 мультипликационным фильмам. В 1999—2003 — депутат парламента Армении. Член постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуре и молодежи. Профессор Ереванской консерватории,