17 Նոյեմբեր 2009 - 12:06 AMT
«Transparensy International» հակակոռուպցիոն կենտրոնը հետազոտություններ է անցկացրել 180 երկրներում` հիմնվելով այդ երկրի փորձագետների ու ձեռնարկատերերի ընկալման վրա: Երկրները գնահատվել են 10-բալանոց սանդղակով, ընդ որում հաշվարկները կատարել են հետազոտվող երկրների անկախ կազմակերպություները: Այդ մասին հաղորդել է «Transparensy International» հայաստանյան ներկայացուցչության նախագահ Ամալիա Կոստանյանը նոյեմբերի 17-ին կայացած մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, Հայաստանը 125-րդն է 180 երկրների թվում, իսկ անցյալ տարի 114-ն էր: «Բարեբախտաբար, այդ փաստը բացատրվում է ոչ թե համակարգային փոփոխություներով, այլ իրադարձություններով, որոնք ազդում են մարդկանց մտածողության, հետեւաբար, հասարակական կարծիքի վրա»,-ասել է Կոստանյանը:
Իր հերթին «Transparensy International»-ի գործադիր տնօրեն Վարուժան Օկտանյանը հաղորդել է. «Հայաստանի ցուցանիշները 2009-ին անցյալ տարվա համեմատ նվազել են 0,2 միավորով, կազմելով 2,7 միավոր: Նույն միտումն է գրանցվել նաեւ Ադրբեջանում եւ Վրաստանում, սակայն ամենակտրուկ նվազումն եղել է Իրանում»:
Ամենացածր ցուցանիշները` 1,1, որ վկայում են երկրի բարձր կոռումպացվածության մասին, գրանցված են Սոմալիում, Աֆղանստանում, Մյանմայում, Սուդանում եւ Իրաքում, լավագույն ցուցանիշը` 9,4 միավոր գրանցված է Նոր Զելանդիայում, Դանիայում, Շվեդիայում, Շվեյցարիայում եւ Սինգապուրում:
«Ակնհայտ է, որ վերջերս պատերազմած երկրներում կոռումպացվածության ընկալումը բավական ցածր է»,-ընդգծել է Վ.Օկտանյանը:

Антикоррупционный центр “Transparency International” провел исследования коррумпированности 180 стран, основываясь на восприятии коррупции экспертами и предпринимателями данный стран. Страны оценивались по 10-балльной шкале, при этом подсчеты проводили 3 независимые организации исследуемых стран. Об этом сообщила председатель представительства “Transparency International” в Армении Амалия Костанян на прошедшей 17 ноября пресс-конференции.
По ее словам, Армения среди 180 стран занимает 125 место, а в прошлом году занимала 114 место. “Этот факт, к счастью объясняется не системными изменениями, а событиями, которые влияют на мышление людей, следовательно, и на общественное мнение”, – отметила Амалия Костанян.
В свою очередь исполнительней директор представительства “Transparency International” в Армении Варужан Октанян сообщил: “Показатели Армении в 2009 году по сравнению с аналогичным показателем прошлого года понизились на 0,2 балла, составив 2,7 балла. Та же тенденция была зарегистрирована и в Азербайджане, и в Грузии, но самое резкое понижение зарегистрировано в Иране”.
Самые низкие показатели – 1,1, доказывающие высокую коррумпированность страны, зарегистрированы в Сомали, Афганистане, Мьянме, Судане и Ираке, лучший показатель – 9,4 зарегистрирован в Новой Зеландии, Дании, Швеции, Швейцарии и Сингапуре.
“Очевидно, что в странах, недавно переживших войну, довольно низкое восприятие коррумпированности”, – подчеркнул Варужан Октанян.
Как отметила Амаля Костанян, несмотря на то, что в странах Средней Азии за последние несколько лет не отмечено повышение показателей восприятия коррумпированности, Казахстан благодаря внедрению сингапурской модели сумел вырваться вперед, а среди Прибалтийских стран лучшую позицию занимает Эстония, имея 6,6 баллов.