17 Նոյեմբեր 2009 - 12:53 AMT
Ի տարբերություն հայկական խորհրդարանի, որը միշտ սպասողական վիճակում է, թուրքականն ավելի նախաձեռնող է ու գիտի, թե ինչ եւ երբ անի: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Ժառանգություն» ընդդիմական խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը` մեկնաբանելով հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը: Նրա խոսքով, հայկական խորհրդարանի դիրքորոշումը շահեկան է Թուրքիային: Արտահայտվելով ֆուտբոլային դիվանագիտության տերմիններով` Ալավերդյանն ասաց, որ հայկական կողմի դիրքորոշումը ցույց է տալիս, որ իրականում տիրապետում է գնդակին: «Ինձ չի հետաքրքրում, թե ինչպիսի քայլեր կնախաձեռնի Թուրքիայի խորհրդարանը, ինձ հետաքրքրում են մեր խորհրդարանի գործողությունները»,- նշեց Ալավերդյանը` ավելացնելով, որ հայկական խորհրդարանը չպետք է կախում ունենա օտար որոշումից եւ պետք է սեփական մոտեցումն ունենա տվյալ հարցին:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում` Ալավերդյանն ասաց, որ իր գործողություններով ԱՄՆ-ն ցանկանում է ցույց տալ, որ կարող է ազդել կողմերի քայլերի վրա, չնայած, որ Թուրքիան փորձում է սեփական քաղաքականությունը վարել: Նրա խոսքով, Թուրքիան հասել է այն բանին, որ եւս մեկ տարով երկարաձգել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
«ԱՄՆ, Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի գործողությունները փոխկապակցված են: Հայաստանի շահերը նրանց համար գտնվում են երկրորդ, եթե ոչ երրորդ պլանում»,- ընդգծեց Լարիսա Ալավերդյանը` ավելացնելով, որ Հայաստանը դիտարկվում է որպես մի դաշտ, որտեղ խաղում են այդ երեք երկրները:

В отличие от армянского парламента, который всегда находится в состоянии ожидания, турецкий более инициативный и знает что и когда делать. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила депутат оппозиционной фракции «Наследие» Лариса Алавердян, комментируя процесс ратификации армяно-турецких Протоколов. По ее словам, позиция армянского парламента выгодна Турции. Выражаясь терминами футбольной дипломатии, Алавердян сказала, что позиция армянской стороны показывает, кто на самом деле владеет мячом. “Меня не интересует, какие шаги предпримет парламент Турции, меня интересуют действия нашего парламента”, – отметила Алавердян, добавив, что армянский парламент не должен зависеть от чужого решения и должен иметь собственный подход к данному вопросу.
Комментируя позицию США в процессе нормализации армяно-турецких отношений, Алавердян сказала, что своими действиями США хочет показать, что может повлиять на шаги сторон, несмотря на то, что Турция пытается вести свою собственную политику. По ее словам, Турция добилась того, что еще на один год затянула вопрос признания Геноцида армян.
«Действия США, Турции и России взаимосвязаны. Интересы Армении для них находятся на втором, если не на третьем плане», – подчеркнула Лариса Алавердян, добавив, что Армения рассматривается как поле, на котором эти три страны играют.