17 Նոյեմբեր 2009 - 13:20 AMT
«Ես չեմ կարծում, թե Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ կկայանան»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Ժառանգություն» ընդդիմական խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը: Նրա խոսքով, երկրի ներկայիս դրությունը շահեկան է բոլոր քաղաքական ուժերին, այդ թվում եւ ընդդիմությանը: «Որոշ հարցերում ընդդիմության մոտեցումները համընկնում են իշխանությունների դիրքորոշման հետ»,- նշեց Ալավերդյանը: Ընդ որում նա ընդգծեց, որ ներկայիս ընդդիմությունը բացասապես տարբերվում է 20 տարի առաջ եղած ընդդիմությունից:
«Ուժեղ կողմը իշխանություններն են: Ժողովուրդը չի կարողանում իր ճնշումն այնպես օգտագործել, որպեսզի նրանք փոխեն իրենց դիրքորոշումը ներքին եւ արտաքին քաղաքականության մեջ»,- ընդգծեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Մեկնաբանելով Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը` Ալավերդյանն իր հերթին հայտնեց, որ ինքը նրա ելույթի մեծ մասի հետ համաձայն չէ:
Ընդ որում նա նշեց, որ Հայաստանը սխալ է օգտագործում իր հաղթաթղթերը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ: «Ես վախենում եմ անգամ մտածել, թե ինչ կաներ Ադրբեջանը, եթե ինքն ինչ կաներ եթե ունենար հաղթաթղթերի այն փաթեթը, որն ունի Հայաստանը»,- նկատեց Լարիսա Ալավերդյանը` ավելացնելով, որ այդ դեպքում, հնարավոր է, Հայաստանի համար դեպի միջազգային կառույցներ տանող դռները փակ լինեին:

17 Ноябрь 2009 - 13:20 AMT
«Я не думаю, что в Армении состоятся внеочередные выборы», заявила на пресс-конференции в Ереване депутат оппозиционной фракции партии «Наследие» Лариса Алавердян. По ее словам, положение страны на сегодняшний день выгодно всем политическим силам, в том числе и оппозиции. “В некоторых вопросах подходы оппозиции совпадают с позицией властей”, – отметила Алавердян. При этом она подчеркнула, что нынешняя оппозиция негативно отличается от той, которая была 20 лет назад.
“Сильной стороной остаются власти. Народ на сегодняшний день не может использовать свое давление так, чтобы они поменяли свои позиции во внутренней и внешней политике страны”, – подчеркнула Лариса Алавердян.
Комментируя последнее заявление лидера Армянского Национального Конгресса Левона Тер-Петросяна, Алавердян в свою очередь заявила, что она не согласна с большой частью его выступления.
При этом она отметила, что Армения неправильно использует свои козыри в урегулировании карабахского конфликта. “Я боюсь подумать, что бы сделал Азербайджан, если бы у него оказался такой пакет козырей, что есть у Армении», – заметила Лариса Алавердян, добавив, что в этом случае, возможно, двери для Армении в международные структуры были бы закрыты.