«Հայաստանում միգրացիոն հոսքերի կառավարման հզորացում» ծրագրի շրջանակներում Շիրակի մարզի միգրացիոն տեղեկատվական կենտրոնում թվով 7 շահառուների համար կազմակերպվեցին երկօրյա բիզնես-դասընթացներ: Ինչպես տեղեկացնում է ծրագրի համակարգող Արման Սահակյանը, դասընթացների ընթացքում հնչել են տարատեսակ հարցեր` կապված բիզնեսի ստեղծման նախնական քայլերի հետ. «Մասնակիցները ցանկություն հայտնեցին աջակցել իրենց հայտերի կազմման ընթացքում, որն արժանացավ դրական պատասխանի»:
Հայտնենք, որ Գյումրի քաղաքում հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ է հայտարարվել մինչ- նոյեմբերի 20-ը ներառյալ:
Բիզնես դասընթաց Չարենցավանում
Նոյեմբերի 9-ին Կոտայքի մարզի միգրացիոն տեղեկատվական կենտրոնում 6 շահառուների համար ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել է հերթական երկօրյա բիզնես դասընթացը:
Ինչպես հայտնում է ծրագրի համակարգող Արման Սահակյանը, ինչպես մյուս տարածաշրջաններում, այնպես էլ Կոտայքի միգրացիոն տեղեկատվական կենտրոնի շահառուները եղել են ՌԴ-ից – ԵՄ երկրներից ՀՀ վերադարձած քաղաքացիներ:
Բիզնես դասընթացներից հետո համակարգող Ա. Սահակյանը տեղեկացրել է դասընթացի մասնակիցներին , որ վերջիններս կարող են իրենց կողմից կազմված բիզնես հայտերը եր-անյան գրասենյակ ներկայացնել մինչեւ ս/թ-ի նոյեմբերի 20-ը ներառյալ:
«Մասնակիցներից մի քանիսը անգամ հույս է հայտնել, որ արդեն լիովին պատրաստ են հաստատվել հայրենքիում գործ սկսելու նպատակով, քանի որ ունեն գաղափարներ եւ համապատսխան գիտելիքներ փոքր բիզնես սկսելու հենց իրենց տարածաշրջանում»,- ասում է Ա. Սահակյանը:

9 ноября в миграционном информационном центре Котайкской области прошли двухдневные бизнес-тренинги, организованные в рамках программы, предусмотренной для граждан Армении, вернувшиеся из России и стран ЕС. Как сообщил координатор программы Арман Саакян по окончании тренингов, до 20 ноября участники тренингов могут представить свои бизнес-заявки в ереванский офис центра.
В рамках седьмой программы «Усиление миграционных потоков в Армении» были проведены также двухдневные бизнес-тренинги и в информационном центре Ширакской области. Арман Саакян сообщил, что участники тренингов задали много вопросов относительно первых шагов в организации бизнеса и изъявили желание поддержать новых участников тренингов при подаче заявок.
“Некоторые из участников тренингов выразили готовность обосноваться на родине, так как у них есть идеи и знания для основания малого бизнеса именно в этом регионе”,- отметил Арман Саакян.