«2010թ. բյուջեում գիտության ոլորտում կրճատումներ չեն լինելու, սակայն ժողովրդագրական հարցերի պատճառով բյուջետային հատկացումներից պահումներ կկատարվեն, ինչը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա կրթական համակարգի վրա»,- նոյեմբերի 17-ին կայացած «Ուսանողն այսօր» համաժողովում հայտնեց Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, Կրթության նախարարությունը մտադիր է վերացնել ամենամսյա ուսանողական կրթաթոշակների հանձնումը:
«Ամենամսյա ուսանողական կրթաթոշակը սկսած 1990-ականներից, 5 հազ. դրամ, այն էլ գերազանցիկների համար: Դա այնքան փոքր գումար է, որ հնարավորություն չի տալիս հոգալու ուսանողի որեւէ կարիքներ: Համապատասխանաբար, Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրի համաձայն, այդ գումարը կուղղվի ուսանողական վարկային հիմնադրամի ձեւավորմանը: Այսինքն գումարը կներդրվի ուսանողական վարկերի մեջ: Այդ վարկերը կարող են հասանալի լինել ուսանողների լայն շրջանակի համար»,- պարզաբանեց Արմեն Աշոտյանը:
Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարը խոստացավ ուսանողներին ներկայացնել ուսանողական վարկերի մեխանիզմների մշակված ծրագիրը` դեռեւս նախագծի տեսքով, եւ ուսանողների հետ քննարկել ծրագրին առնչվող հարցեր:

“В бюджете 2010 года не будут сокращения в сфере науки, однако, по причине демографических вопросов бюджетные выделения уменьшатся, что никоим образом не отразится на системе образования”, – на прошедшей 17 ноября конференции “Студент сегодня” заявил министр образования и науки Армен Ашотян.
По его словам, выдачу ежемесячных студенческих стипендий Минобразования намерено прекратить.
“Ежемесячная студенческая стипендия, начиная с 1990-ых, составляет 5 тыс. драмов и то для отличников. Это настолько маленькая сумма, что не дает возможность решить хоть какие-то нужды студента. Соответственно, по программе, осуществляемой совместно с Всемирным банком, сумма эта будет направлена на формирование студенческого кредитного фонда. То есть сумма пойдет на внедрение студенческих кредитов. Эти кредиты могут быть доступны для широкого круга студентов”,- пояснил Армен Ашотян.
Министр образования Армении пообещал разработанную программу механизмов студенческих кредитов еще в виде проекта представить студентам и обсудить с ними вопросы, касающиеся программы.