17 Նոյեմբեր 2009 - 16:03 AMT
Այս տարի լրանում է նկարիչ եւ լուսանկարիչ Սամվել Սեւադայի 60 տարին: Սեւադայի հոբելյանը Հայաստանի նկարիչների միությունը (ՀՆՄ) եւ Երեւանի քաղաքապետարանի «Հայ արտ» մշակութային կենտրոնը նշեցին նկարչի գործերի ցուցահանդեսով: Ցուցահանդեսի բացումը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 17-ն ՀՆՄ-ի ցուցասրահում:
Շնորհավորելով Սեւադային ՀՆԱ-ի նախագահ Կարեն Աղամյանը նշել է. «Մենք բոլորս կզգանք աննկարագրելի լուսավոր եւ արեւային էներգիա, որը բխում է Սամվել Սեւադայի գործերից: Հեղինակի բոլոր գործերում զգացվում է բարիություն եւ հումանիզմ: Այսօր, նա նվիրել է մեզ տոն»:
PanARMENIAN.Net թղթակցի հետ զրույցում Սամվել Սեւադան ասել է. «Իմ հոբելյանը ես որոշեցի նշել ցուցահանդեսով, որը նվիրված է իմ մայրիկին: Եվ երեւի հենց այդ պատճառով իմ գործերում նկատում են լույս եւ բարիություն»:
Միաժամանակ տեղի ունեցավ Սեւադայի ֆոտո ալբոմի շնորհանդեսը: Ալբոմում ներառված է 200 գործ եւ 30 բանաստեղծություն:

17 Ноябрь 2009 - 16:03 AMT
В этом году художнику и фотографу Самвелу Севаде исполняется 60-лет. Юбилей Севады Союз художников Армении (СХА) и культурный центр мэрии города Еревана “Ай Арт” отметили выставкой картин и фоторабот художника. Открытие выставки состоялось 17 ноября в выставочном зале СХА.
Поздравив автора, председатель СХА Карен Агамян отметил: “ Входя в выставочный зал, мы все почувствуем неописуемую солнечную, светлую энергию, которая исходит от всех работ Самвела Севады. Его картины и фото необычайно яркие. И во всех работах автора присутствуют гуманизм и доброта. Сегодня, в день его 60-го юбилея, он подарил нам праздник”.
Сам Самвел Севада в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, сообщил: “Свой юбилей я решил отметить выставкой, посвященной моей матери. И наверно именно благодаря этому в моих работах замечают свет и доброту”.
Одновременно состоялась презентация альбома фоторабот юбиляра. В альбом включены 200 работ фотографа и 30 стихотворений, автором которых также является Самвел Севада.