17 Նոյեմբեր 2009 - 16:34 AMT
ՀՅԴ-ն առաջարկեց վերահսկել 2008 թ. մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ ժամանակավոր հանձնաժողովի որոշումների կատարումը
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Աժ նիստի ժամանակ ՀՅԴ խմբավորման պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրեց որոշման նախագիծ, որը նախատեսում է ստեղծել ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողով` 2008 թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների ուսումնասիրման ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովի զեկուցման մեջ արված առաջարկությունների կատարման մոնիտորինգի համար:
Մինասյանը նշեց, որ այս հանձնաժողովը երեք ամիսը մեկ անգամ հասարակությանը պետք է ներկայացնի լիարժեք տեղեկատվություն 2008 թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների ուսումնասիրման ժամանակավոր հանձնաժողովի առաջարկությունների կատարման գործընթացի մասին: Նա նաեւ ավելացրեց, որ հանձնաժողովի աշխատանքներում կարող են մասնակցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը, արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերը եւ հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչները:
Այս առաջարկությանը դեմ էր Հայաստանի հանրապետական կուսակցության(ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբավորման ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Նա նշեց, որ մոնիտորինգի մասին հանձնաժողովի գաղափարը լավն է, բայց առանձին ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել այդ մեկ հարցի համար` նպատակահարմար չէ: «Այդ աշխատանքը հանգիստ կարելի է հանձնարարել խորհրդարանական ուրիշ մշտական հանձնաժողովների», – ընդգծեց Սահակյանը:

17 Ноябрь 2009 - 16:34 AMT
17-го ноября на заседании НС РА депутат фракция АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Арцвик Минасян представил проект решения, которое предусматривает создание временной парламентской комиссии по мониторингу исполнения предложений, сделанных в докладе временной парламентской комиссии по изучению событий 1-го марта 2008г.
Минасян отметил, что данная комиссия раз в три месяца будет представлять общественности полноценную информацию о процессе осуществления предложений временной комиссии по изучению событий 1-го марта 2008г. Он также добавил, что в работе комиссии могут принять участие Омбудсмен Армении, внепарламентские политические силы и представители общественного сектора.
Против этого предложения выступил руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян, который отметил, что сама идея комиссии по мониторингу хорошая, но создавать отдельную временную комиссию только по этому одному вопросу нецелесообразно. «Эту работу можно спокойно поручить другим постоянным парламентским комиссиям», – подчеркнул Саакян.