17 Նոյեմբեր 2009 - 17:44 AMT
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ նիստում խորհրդարանի պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ հիմնականում շոշափվում են ներքաղաքական բանավեճերը, կապված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետ:
Ըստ Դալլաքյանի, Հայաստանի ներքաղաքական դաշտն այդ կապակցությամբ բաժանվել է 3 մասի` ոմանք Հայ-թուրքական արձանագրությունները համարում են իդեալական, որմանք` կտրուկ դատապարտում են, մյուսները` բանավիճում են ռացիոնալ քաղաքական հարթության մեջ: Պատգամավորն ափսոսանք է հայտնել այն առնչությամբ, որ բանավիճողների քանակը ռացիոնալ հարթության մեջ Հայաստանում սակավ է:
Նա նաեւ նշել է, որ Արձանագրությունների շուրջ բանավեճի որակը Հայաստանում ակնհայտորեն ցույց է տալիս հայ քաղաքական մտքի անկատարությունը եւ ազգային խնդիրները ձեւակերպելու եւ լուծելու անկարողությունը:
«Ըստ իս, Հայաստանի գլխավոր խնդիրն է հզորանալ` միջազգային հանրությանը ինտեգրվելու միջոցով, որից հետո մենք կկարողանանք վերադարձնել դարերի ընթացքում կորցրածը եւ նույնիսկ ավելին»,-ասել է Վ.Դալլաքյանը:

17-го ноября на заседании в НС РА депутат парламента Виктор Даллакян выступил с заявлением, в котором основном затронул внутриполитические дебаты в связи нынешним процессом нормализации армяно-турецких отношений.
По словам Даллакяна, внутриполитическое поле Армении в связи с этим вопросам разделилось на три части: одни считают армяно-турецкие Протоколы идеальными, другие резко осуждают их, а третье ведут дискуссию в рациональной политической плоскости. Депутат выразил сожаление по поводу того, что численность тех, кто ведет дискуссию в рациональной политической плоскости, в Армении слишком мало.
Он также заметил, что качество дебатов вокруг армяно-турецких Протоколов в Армении наглядно показывают несовершенство армянской политической мысли и неспособность формировать и рационально решать национальные проблемы.
“По моему убеждению, главной задачей Армении является стать сильнее посредством интегрирования в международное сообщество, после чего мы сможем вернуть утерянное на протяжение веков и даже больше”, – подчеркнул Виктор Даллакян.