«Հայաստանի վերջին լարախաղացը» ֆիլմի պրիմերիան կկայանա Ամեստերդամի միջազգային վավերագրական ֆիլմերի 22-րդ փառատոնում:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսը` վերջին լարախաղացը, Հովսեփ Բեգլարյանն է: Նա 17 տարեկան է, այդ արվեստին տիրապետող միակ երիտասարդն է: Վերջին լարախաղացը դեռ որոշում չի կայացրել, արդյոք ապագայում կզբաղվի լարախաղացությամբ, թե՞ ոչ:
78-ամյա Ժորան եւ 77-ամյա Կնյազը եղել են Հայաստանի անվանի լարախաղացները: Այսօր նրանք միակ վարպետներն են, որ կարող են այս արվեստը կենդանի պահել ժամանակակից հասարակական հոսանքին հակառակ: Կյանքում նրանք եղել են կրքոտ մրցակիցներ, իսկ այժմ միայն մի հույս են կիսում, որ միակ երիտասարդ լարախաղաց` Ժորայի հոգեորդի Հովսեփը շարունակի իրենց արվեստը:
Ֆիլմը պատմում է լարախաղացության ավանդույթների մասին: Ֆիլմի նպատակն է ներկայացնել ժողովրդական արվեստի այս տեսակի պատմությունը, որն անհետացման եզրին է կանգնած:
Ֆիլմի յուրաքանչյուր ցուցադրումից հետո, «հարց ու պատասխան» բաժնում, ֆիլմի ռեժիսոր Իննա Սահակյանը կպատասխանի ներկաների հարցերին:

18 Ноябрь 2009 - 10:50 AMT
В рамках 22-го Международного фестиваля документальных фильмов в Амстердаме состоится премьера армянского фильма “Последний канатоходец Армении”.
Фильм Армана Ерицяна, Вагана Оганесяна и Инны Саакян рассказывает о народном искусстве – канатоходстве, которое находится на гране исчезновения. Герой фильма 17-летний Овсеп Бегларян, который является последним канатоходцем в Армении. Его учителя 78-летний Жора и 77-летний Князь, которые будучи соперниками в молодости, вот уже несколько лет объединили свои усилия, чтобы обучить молодого канатоходца (пехлевана).
После показа документального фильма “Последний канатоходец Армении” режиссер Инна Саакян будет отвечать на вопросы зрителей.
Пахлеван – канатоходец, который в национальном костюме и под народную музыку, исполняемую на зурне (духовой инструмент) и дхоле (ударный инструмент), под открытым небом выполняет различные трюки на канте. Каждый пахлеван-канатоходец составляет свою программу, которая не только по уровню профессионального исполнения, но и с эстетической точки зрения полноценна. В каждую труппу кроме канатоходца входят музыканты и шут, который одновременно выполняет функцию конферансье, шута и кассира, так как после выступления труппы у зрителей собирает плату за зрелище.