«ՀՀ ԱԺ սպասվող ընտրություններին Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում իշխանամետ ուժերի միջեւ պայքար է գնում», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, դա պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանի ղեկավարությունը մինչ այսօր վերջնականապես չի որոշել, թե թեկնածուներից ում պետք է պաշտպանի, եւ այսօր պայքար է գնում այն բանի համար, որպեսզի հասնեն իշխանությունների աջակցությանը:
Հովհաննիսյանն իր թեկնածության մասին խոսելով նշել է, որ թիվ 10 ընտրատարածքում ինքը ներկայացնում է Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) եւ իր թեկնածությունը կհանի միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանի վարչական դատարանը բավարարի «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի հայցը` ընտրություններին մասնակցելու թույլտվության մասին: Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ այդ հայցի բավարարման դեպքում, կպահանջի նրան ազատել կալանքից, որպեսզի Փաշինյանը հնարավորություն ունենա մյուս թեկնածուների հետ հավասար նախընտրական արշավին մասնակցելու: «Իսկ եթե ոչ, ապա ես կլրացնեմ այդ բացը, եւ իմ քարոզարշավի ժամանակ կխոսեմ Նիկոլ Փաշինյանի ծրագրային դրույթների մասին», – ասել է քաղաքագետը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ եթե Վարչական դատարանը չբավարարի Փաշինյանի հայցը, ապա նա կառաջարկի բոլոր թեկնածուներին հանել իրենց թեկնածությունները` որպես աջակցություն «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագրի:

18 Ноябрь 2009 - 12:28 AMT
“На предстоящих выборах НС РА в 10-ом избирательном округе Еревана между провластными силами идет борьба”, – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Союза политологов Армении Амаяк Оганесян.
По словам Оганесяна, это связано с тем, что руководство Армении до сих пор окончательно не решило, кого из кандидатов будет поддерживать и сейчас идет борьба за то, чтобы добиться поддержки властей.
Говоря о своей кандидатуре, Оганесян отметил, что в 10-ом избирательном округе он представляет Армянский национальный конгресс (АНК) и снимет свою кандидатуру только в том случае, если Административный суд Армении удовлетворит иск редактора газеты “Айкакан жаманак” Никола Пашиняна о разрешении участвовать в выборах. Оганесян подчеркнул, что в случае удовлетворения этого иска, он потребует освободить его из-под стражи, чтобы Пашинян имел равные возможности для проведения предвыборной кампании вместе с другими кандидатами. “А если нет, то я восполню этот пробел, и во время моей кампании буду говорить о программных положениях Никола Пашиняна”, – сказал политолог.
Он также добавил, что если Административный суд не удовлетворит иск Пашиняна, то он предложит всем кандидатам снять свои кандидатуры в знак поддержки главного редактора газеты “Айкакан жаманак”.