18 Նոյեմբեր 2009 - 12:52 AMT
Հայաստանի եւ Բելգիայի խորհրդարանների համագործակցության արդյունքում կզարգանան տնտեսական հարաբերությունները
Նոյեմբերի 17-ին Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Ավետ Ադոնցը հանդիպել է Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պատրիկ Դոուելին: Կողմերը բարձր գնահատեցին երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը, միաժամանակ նշելով Հայաստանի եւ Բելգիայի ԱԳ նախարարների, ինչպես նաեւ խորհրդարանների համագործակցությունը:
Բելգիայի խորհրդարանի նախագահը երկկողմ համագործակցության համատեքստում կարեւորել է 2009 թ. հուլիսին ստորագրված ռեադմիսիայի մասին պայմանագիրը եւ ավանդական տնտեսական համագործակցության շարունակականությունը: Կողմերը եկան այն եզրակացության, որ երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանի եւ Բելգիայի միջեւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը:
Դոուելի խնդրանքով, Բելգիայում ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանում առկա տնտեսական վիճակը, ինչպես նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները:
Ադոնցն անդրադարձել է 2010 թ. Բելգիայի ԵՄ նախագահության շրջանում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը որպես առաջնային դիտարկելու կարեւորությանը: Ներկայացնելով «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի իրականացման ընթացքը, դեսպանը նշել է ԵՄ անդամ պետությունների եւ հատկապես նախագահող երկրի աջակցության կարեւորությունը ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի համաձայնագրի բանակցությունների եւ ԵՄ երկրների մուտքի արտոնագրերի դյուրացման գործընթացները սկսելու նպատակով, հաղորդում է ՀՀ ԱԳ նախարարության մամլո ծառայությունը:

17 ноября посол Армении в Бельгии Авет Адонц встретился с председателем Палаты представителей Бельгии Патриком Доуелем. Стороны высоко оценили сотрудничество между двумя странами, при этом отметив сотрудничество между главами МИД Армении и Бельгии, а также парламентами.
Председатель парламента Бельгии придал особую важность подписанному между странами в июле 2009 года договору о реадмисии, а также продолжению традиционного экономического сотрудничества. Собеседники пришли к мнению о том, что сотрудничество парламентов стран будет способствовать развитию экономических отношений между Арменией и Бельгией.
По просьбе Доуела, посол РА в Бельгии представил экономическое положение в Армении, а также процессы нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования карабахского конфликта.
Адонц также отметил важность региона Южного Кавказа как приоритета в период председательства Бельгии в Евросоюзе в 2010 году. Представив процесс реализации в Армении проекта “Восточное партнерство” Адонц подчеркнул важность поддержки стран-членов ЕС в вопросе упрощения визового режима между странами-членами Евросоюза и Арменией, а также в вопросе переговоров по свободной торговле, сообщает пресс-служба МИД РА.