18 Նոյեմբեր 2009 - 12:52 AMT
Հայաստանի եւ Բելգիայի խորհրդարանների համագործակցության արդյունքում կզարգանան տնտեսական հարաբերությունները
Նոյեմբերի 17-ին Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Ավետ Ադոնցը հանդիպել է Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պատրիկ Դոուելին: Կողմերը բարձր գնահատեցին երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը, միաժամանակ նշելով Հայաստանի եւ Բելգիայի ԱԳ նախարարների, ինչպես նաեւ խորհրդարանների համագործակցությունը:
Բելգիայի խորհրդարանի նախագահը երկկողմ համագործակցության համատեքստում կարեւորել է 2009 թ. հուլիսին ստորագրված ռեադմիսիայի մասին պայմանագիրը եւ ավանդական տնտեսական համագործակցության շարունակականությունը: Կողմերը եկան այն եզրակացության, որ երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանի եւ Բելգիայի միջեւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը:
Դոուելի խնդրանքով, Բելգիայում ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանում առկա տնտեսական վիճակը, ինչպես նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները:
Ադոնցն անդրադարձել է 2010 թ. Բելգիայի ԵՄ նախագահության շրջանում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը որպես առաջնային դիտարկելու կարեւորությանը: Ներկայացնելով «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի իրականացման ընթացքը, դեսպանը նշել է ԵՄ անդամ պետությունների եւ հատկապես նախագահող երկրի աջակցության կարեւորությունը ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի համաձայնագրի բանակցությունների եւ ԵՄ երկրների մուտքի արտոնագրերի դյուրացման գործընթացները սկսելու նպատակով, հաղորդում է ՀՀ ԱԳ նախարարության մամլո ծառայությունը:

18 November 2009 - 12:52 AMT
On November 17. Armenian Ambassador to Belgium Avet Adonts met with President of Belgian Chamber of Representatives Patrick Dowell. Parties highly assessed bilateral cooperation, focusing on collaboration between two countries’ Foreign Ministries and Parliaments.
Head of Belgian Parliament attached special importance to readmission agreements signed in July 2009, as well as furtherance of traditional economic cooperation. Parties agreed that parliamentary cooperation would contribute to development of Armenian-Belgian economic ties.
Upon the guest’s request, Armenian diplomat briefed on Armenia’s economic situation, as well as Armenian-Turkish rapprochement and Karabakh peace process.
Adonts also highlighted the importance of South Caucasian region as a priority in the period of Belgium’s chairmanship in 2010. With regard to Armenia’s implementation of Eastern Partnership program, Adonts stressed the importance of EU member-states’ assistance in simplification of visa regime between EU countries’ and Armenia, as well as free-trade talks, RA MFA press service reports.