Նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Գեւորգ Պետրոսյանը խորհրդարանում ներկա գտնվող լրագրողներին տեղեկացնելով ասաց, որ հրաժարական է տվել: Նրա խոսքերի համաձայն, այդ արել է առողջական վիճակից ելնելով: Բացի այդ, Պետրոսյանը բացատրել է, որ ուզում է զբաղվել մանկավարժական գործունեությամբ:
Գեւորգ Պետրոսյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կոալիցիոն կուսակցության անդամ է, 2009 թ. մայիսի 12-ին նշանակվել է Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար:
Ինչպես հայտնել է լրագրողներին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի առաջարկությամբ, նախարարի ամենահավանական թեկնածուն մարդու իրավունքների պաշտպանության խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանն է:
Մխիթար Մնացականյանը 1994 թ. Կարմիր խաչի միջազգային վնասվածքաբանական վերականգնողական կենտրոնի վարչական տնօրենն էր, իսկ 1995 թ. նշանակվել է գլխավոր տնօրեն: 2001 թ. նա դարձել է Կարմիր խաչի Հայաստանի ընկերության նախագահ:
Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ եւ ՀՀ պարգեւներով եւ մեդալներով, արժանացել է «Կարմիր խաչի» շնորհակալական պարգեւի: 2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից:

Minister of Labor and Social Affairs Gevorg Petrosyan informed Parliament journalists November 18 that he had handed in resignation. He accounted for such decision by health condition and intention to engage in teaching activity.
Nayira Zohrabyan from “Prosperous Armenia” faction told journalists that Minister would very likely be replaced by Mkhitar Mnataskanyan, Head of NA Standing Committee on Human Rights.
In 1994, Mkhitar Mnataskanyan was Administrative Director of International Red Cross Post-Traumatic Rehabilitation Centre. Later, in 1995, he became General Director. Since 2001, Mnatsakanyan has been President of Red Cross Society.
He has been granted USSR and RA medals and orders, as well as “Red Cross” acknowledgement awards. On May 12, 2007, he was elected to National Assembly from Prosperous Armenia Party.