Նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Գեւորգ Պետրոսյանը խորհրդարանում ներկա գտնվող լրագրողներին տեղեկացնելով ասաց, որ հրաժարական է տվել: Նրա խոսքերի համաձայն, այդ արել է առողջական վիճակից ելնելով: Բացի այդ, Պետրոսյանը բացատրել է, որ ուզում է զբաղվել մանկավարժական գործունեությամբ:
Գեւորգ Պետրոսյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կոալիցիոն կուսակցության անդամ է, 2009 թ. մայիսի 12-ին նշանակվել է Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար:
Ինչպես հայտնել է լրագրողներին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի առաջարկությամբ, նախարարի ամենահավանական թեկնածուն մարդու իրավունքների պաշտպանության խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանն է:
Մխիթար Մնացականյանը 1994 թ. Կարմիր խաչի միջազգային վնասվածքաբանական վերականգնողական կենտրոնի վարչական տնօրենն էր, իսկ 1995 թ. նշանակվել է գլխավոր տնօրեն: 2001 թ. նա դարձել է Կարմիր խաչի Հայաստանի ընկերության նախագահ:
Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ եւ ՀՀ պարգեւներով եւ մեդալներով, արժանացել է «Կարմիր խաչի» շնորհակալական պարգեւի: 2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից:

18-го ноября министр труда и по социальным вопросам Армении Геворк Петросян проинформировал парламентских журналистов о том, что подал в отставку. По его словам, причиной послужило состояние здоровья. Кроме того, Петросян пояснил, что он хочет заняться преподавательской деятельностью.
Геворк Петросян, член коалиционной партии “Процветающая Армения”, был назначен министром труда и по социальным вопросам Армении 12 мая 2009 года.
Как сообщила журналистам член фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, наиболее вероятным кандидатом на пост министра по предложению лидера партии Гагика Царукяна является председатель постоянной парламентской комиссии по защите прав человека Мхитар Мнацаканян.
Мхитар Мнацаканян в 1994 году был административным директором Международного посттравматического реабилитационного центра Красного креста, в с 1995 году стал генеральным директором, е 2001 году – президентом Армянского общества Красного Креста.
Был награжден орденами и медалями СССР и РА, удостоился благодарственной грамоты “Красный Крест”. 12 мая 2007 года был избран депутатом НС РА от партии “Процветающая Армения”.