Թուրքիան չի կարող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ լինել: Այդ մասին, ելույթ ունենալով նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԺ կառավարական ժամի ընթացքում եւ պատասխանելով ՀՅ Դաշնակցություն կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունից պատգամավոր Հրայր Կարապետյանի հարցին, հայտնեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«ԵԱՀԿ ՄԽ վերջերս կայացած նիստին թուրք ներկայացուցչի մասնակցությունը նորմալ երեւույթ է, քանի որ Թուրքիան ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ է, ինչպես եւ մյուս երկրները: Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ դառնալու Անկարայի ձգտմանը, ապա դա բացառված է, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ ԼՂՀ-ն, ոչ միջազգային հանրությունը նման բան թույլ չեն տա»,- ասաց ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Անդրադառնալով Անկարայի չարաշահումներին ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունները ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ կապելու հարցում` Էդվարդ Նալբանդյանը նման հայտարարությունները բնական անվանեց: «Բայց ո՞վ թույլ կտա այդ երկու գործընթացների կապակցումը: Ոչ մեկը: Ոչ Հայաստանը, ոչ ԼՂՀ-ն եւ ոչ էլ միջազգային հանրությունը, որը բազմիցս հայտարարել է, որ այդ գործընթացները կապված չեն միմյանց հետ»,- ընդգծեց Հայաստանի ԱԳ նախարարը:

Turkey can not be co-chair of the OSCE Minsk Group on Nagorno-Karabakh conflict, Armenia’s FM Edward Nalbandian said addressing the Armenian parliament sitting and responding to a question of MP from the ARF Dashnaktsutyun parliamentary faction Hrayr Karapetyan.
“Participation of the Turkish representative in the recent meeting of the OSCE Minsk Group is normal, because Turkey is a member of the OSCE Minsk Group, as other countries. With regard to aspirations of Ankara to become OSCE Co-Chair, this is ruled out, since neither Armenia nor NKR, or the international community will tolerate this, ” the foreign minister of Armenia said.
Referring to speculations of Ankara over the connection between the signed Armenian-Turkish Protocols and the Karabakh problem settlement, Edward Nalbandian called such claims natural. “But who will allow these processes to be linked? Nobody. Neither Armenia nor NKR and neither the international community, the latter has repeatedly stated that these processes are not linked to each other, ” the Armenian Minister of Foreign Affairs stressed.