Թուրքիան չի կարող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ լինել: Այդ մասին, ելույթ ունենալով նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԺ կառավարական ժամի ընթացքում եւ պատասխանելով ՀՅ Դաշնակցություն կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունից պատգամավոր Հրայր Կարապետյանի հարցին, հայտնեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«ԵԱՀԿ ՄԽ վերջերս կայացած նիստին թուրք ներկայացուցչի մասնակցությունը նորմալ երեւույթ է, քանի որ Թուրքիան ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ է, ինչպես եւ մյուս երկրները: Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ դառնալու Անկարայի ձգտմանը, ապա դա բացառված է, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ ԼՂՀ-ն, ոչ միջազգային հանրությունը նման բան թույլ չեն տա»,- ասաց ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Անդրադառնալով Անկարայի չարաշահումներին ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունները ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ կապելու հարցում` Էդվարդ Նալբանդյանը նման հայտարարությունները բնական անվանեց: «Բայց ո՞վ թույլ կտա այդ երկու գործընթացների կապակցումը: Ոչ մեկը: Ոչ Հայաստանը, ոչ ԼՂՀ-ն եւ ոչ էլ միջազգային հանրությունը, որը բազմիցս հայտարարել է, որ այդ գործընթացները կապված չեն միմյանց հետ»,- ընդգծեց Հայաստանի ԱԳ նախարարը:

18 Ноябрь 2009 - 14:18 AMT
Турция не может быть сопредседателем Минской Группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом, выступая в парламенте Армении и отвечая на вопрос депутата от парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Грайра Карапетяна, заявил глава МИД РА Эдвард Налбандян.
“Участие турецкого представителя на недавнем заседании МГ ОБСЕ нормальное явление, поскольку Турция член МГ ОБСЕ, как и другие страны. Что касается стремления Анкары стать сопредседателем МГ ОБСЕ, то это исключено, поскольку ни Армения, ни НКР, ни международное сообщество не допустит подобного”,- сказал глава внешнеполитического ведомства РА.
Касаясь спекуляций Анкары относительно связи подписанных армяно-турецких Протоколов с урегулированием карабахской проблемы, Эдвард Налбандян назвал подобные заявления естественным. “Но кто допустит связи в этих процессах? Никто. Ни Армения, ни НКР и ни международное сообщество, которое не раз заявляло, что эти процессы не связаны друг с другом”,- подчеркнул министр ИД Армении.